بازتاب سخنان وزیر خارجه اسرائیل که گفت “خود را برای رویارویی احتمالی جنگی آمریکا و ایران آماده میکنیم”

سخنان وزیر خارجه جدید اسرائیل که گفته بود “دولت اورشلیم برای احتمال بروز جنگ بین ایران و ایالات متحده در حال آماده سازی خویش می باشد”، در رسانه های همگانی بازتاب گسترده ای داشت. ولی در همین حال، هنوز نهادهای امنیتی و نظامی، و همچنین تحلیلگران می گویند که احتمال بروز جنگ بسیار ضعیف است، گرچه نمی توان آن را منتفی دانست.

ییسرائل کاتس که پیش از انتصاب به وزارت خارجه، وزیر اطلاعات و امنیت نیز محسوب می شود و با پرونده اتمی رژیم ایران آشنایی کامل دارد، در یک سخنرانی در همایشی که به بحث در امور امنیتی اختصاص داشت، گفت که اسرائیل خود را برای رویارویی با احتمال بروز جنگ آماده ساخته است.

کابینه محدود امنیتی – سیاسی دولت اسرائیل هفته پیش سه نشست محرمانه برای بررسی امور امنیتی و خطراتی که از حوزه خلیج فارس احساس می شود برگزار کرده بود.

فرماندهان سپاه پاسداران و همچنین حزب الله لبنان بارها به صراحت گفته اند که اگر جنگ در خلیج فارس رخ دهد، اسرائیل مورد حملات موشکی قرار خواهد گرفت.

چند تن از فرماندهان سپاه همچنین ادعا کردند که پرزیدنت ترامپ از ترس آن که مبادا اسرائیل هدف موشک قرار گیرد، از حمله به ایران هراسناک است.

ییسرائل کاتس در سخنرانی خود، در واکنش به این خبر که رژیم ایران از میزان مجاز ذخیره کردن اورانیوم غنی شده، فراتر رفته است، گفت: در حال حاضر می توان گفت که رژیم ایران وارد حوزه خاکستری شده و هنوز نمی توان آن را یک نقض مهم تعهدات رژیم ایران دانست، ولی این احتمال وجود دارد که حکومت ایران، خواسته یا ناخواسته، وارد حوزه قرمز شود و زنگ های خطر به صدا درآید.

او گفت: «باید این احتمال را در نظر داشت، که ممکن است رژیم ایران، به خاطر برخی محاسبات نادرست، از حوزه خاکستری وارد حوزه قرمز شود، که در آن صورت، درگیری نظامی اجتناب ناپذیر خواهد بود».

وزیر خارجه گفت که اسرائیل باید برای رویارویی با چنین وضعی آمادگی داشته باشد و به همین علت نیز هست که ارتش اسرائیل به تقویت خود همچنان ادامه می دهد.

ییسرائیل کاتس در یک ارزیابی پیشین گفته بود که بر این باور است که فشارهای اقتصادی ایالات متحده بالاخره به نتیجه خواهد رسید و رژیم ایران خود را ناچار خواهد دید به دور میز مذاکرات اتمی باز گردد.

وزیر خارجه گفت که از دیدگاه او، اگر جنگ نظامی آغاز شود، رژیم ایران هیچ بخت پیروزی نخواهد داشت و این را خود سران رژیم نیز می دانند. بنابراین، احتمال خوبی وجود دارد که فشارهای اقتصادی به نتیجه برسد و بتوان از وقوع یک جنگ خونین جلوگیری کرد.

ب

4 دیدگاه‌

  1. جدی؟جرات داریدحمله کنید..به ایران بزرگ قسم فقط یک تیربه
    سوی ایران شلیک کنید. نیروهای ولشکر کوروش کبیردر تمام منطقه روی سرتان فرود ماید..تعبیر کتاب مقدیس دارد رویت می شود. مراقب باشید.ایران به امریکا کمک کرد.تا توانستند افعانستان را بگیرند.ایران به امریکا کمک کرد تا توانستند عراق را بگیرند.با تمام احترامی که با یهودیان اسرایل و تمام جهان دارم.وبه حق دین مبارک و فرخوندی دارید.وبحق حضرت موسی کلام خداوند.برای قومش که برگزدگان خداوند هستید..نهی می کنم از حمله به ایران. به امید ازادی بشریت.از دست ذلم وستم.چه از نوع اسلامی چه نوع یهودی چه از نوع مسیحی حمل به کشور حمله به مردم است. بدرود

  2. شما فقط برای ایرانیان غیر مطلع روشن کنید که علت این دشمنی اخوندها با اسراییل چیست .ماقرنها در کنار یهودیان زندگی کرده ایم چرا یک دفعه دشمن سازی کردند.

  3. در ترکمنچای و گلستان روسیه چندین برابر خاک فلسطین از ایران جدا کرد ولی ساندیس خورا هرگز به زمین های اشغالی ایران توسط روسیه غیرتی ندارند و خرفی نمی زنند چون خودشان وطن فروش و قلسطینی هستند و بفکر منافع عرب فلسطینی هستند تا ایرانی ..رهبر هم که جاسوس روسهاست(رفیق آیت الله)

  4. منم یه ایرانی هستم و از نطر من تهدید و یا گفتن مرگ بر این وان در ایران به نوعی در جامعه جهانی دارد خطر ساز میشود من این که خدا عدهای را برای سرکوب این قوم ان قوم فرستاده تا از دین و شریعت محافظت کنند رو نمی پسندم و بر این باور که هیچ انسانی و هیچ تفکری بالاتر از بقیه مذاهب نیست پیامبر ما محمد برا ادم کشی و ترس از فردای قیامت مبعوث نشد ولو برا دین انسانیت

Comments are closed.