بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای امنیتی در زابل

یک روحانی اهل سنت از اهالی اسلام‌آباد زابل، توسط ماموران اداره اطلاعات زابل بازداشت شد.

کمپین “فعالین بلوچ” خبر داد که دیروز آدینه ۱۵ مردادماه، حافظ صدیق، یک روحانی اهل سنت در اسلام آباد زابل، توسط مأموران اداره اطلاعات آن شهر بازداشت شده است.

هنوز از دلایل بازداشت، اتهامات او و محل نگهداری این شهروند سنی مذهب اطلاعی در دسترس نیست.

رژیم شیعه ایران، حقوق تمام اقلیت‌های مذهبی از جمله مسلمانان سُنی را نقض می‌کند و در میان بدترین کشورهای جهان از لحاظ پایمال کردن حقوق اقلیت‌های مذهبی قرار دارد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در ماه مه سال جاری میلادی، با انتشار گزارش سالانه خود در مورد وضعیت آزادی‌های مذهبی در کشورهای مختلف، به وضعیت آزادی مذهب در ایران در سال ۲۰۲۰ نیز اشاره کرد.
آنتونی بلینکن روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، در نشست خبری خود با اشاره به عدم رعایت حقوق اقلیت‌ها توسط جمهوری اسلامی گفت: «رژیم ایران همچنان به ارعاب، آزار و دستگیری اقلیت‌های مذهبی مثل بهائیان، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان، سنی‌ها و دراویش ادامه می‌دهد.»

این گزارش با شاره به محدودیت‌های سیستماتیک قوانین جمهوری اسلامی علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی، به مساله احکام اعدام رو به افزایش علیه فعالان اقلیت‌ها از جمله تایید حکم اعدام هفت مسلمان سنی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه» پرداخت.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین به اقدامات رژیم ایران علیه سنی‌ها در استان کردستان و بازداشت ۱۴ نفر در اهواز به اتهامات مشابه اشاره کرد.