بازرس بین المللی انرژی اتم که حکومت ایران او را اخراج کرد، به کشور خود بازگشت

یک بازرس آژانس بین المللی انرژی اتم که به بهانه ای، در ایران برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود، به کشور خود بازگشت.

این نخستین بار بود که یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران بازداشت می گردید. رژیم ایران مجوز این بازرس را لغو کرد و او را از ایران بیرون راند.

سازمان انرژی اتمی رژیم جمهوری اسلامی  در تایید این خبر گفت : هنگام ورود این خانم بازرس به بخش سایت هسته ای ، حفاظت  تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده است و به همین دلیل پس از کنترل وسایل همراه بازرس از ورود او به سایت جلوگیری شده و مراتب امر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعکس شد

این سازمان افزود : از طرف جمهوری اسلامی ایران به آژانس اعلام شده است  که پذیرش قبلی این بازرس لغو شده تلقی میگردد. گفته شده است که حکومت ایران همچنین خواستار همکاری آژانس برای ادامه تحقیقات در این خصوص شده است که آژانس نیز در پاسخی کتبی این موضوع را پذیرفته است .

گفته شده است که  در نتیجه لغو پذیرش بازرس آژانس اتمی ، وی فوری با ناتمام گذاشتن ماموریت خود ایران را به مقصد وین ترک کرده است.

تحقیقات در این باره هم چنان  ادامه داشته و قرار است که فردا نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کاملی در این رابطه به اعضای شورای حکام ارائه نماید.

سازمان انرژی اتمی ایران در نخستین دقایق بامداد امروز (پنج‌شنبه )اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو آغاز شده است. و راه‌اندازی مجدد سانتریفیوژها در مرکز اتمی فردو تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است.