بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران :۹۵ درصد کارگران زیر خط فقر هستند

علی محمد عزیزی، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران با اشاره به فقر و مشکلات کارگران در ایران گفت: کارگران قامتشان زیر بار فقر و مشکلات خم شده و عزت آنان نشانه گرفته شده است اما  دولت و مجلس جز شعار هیچ گاه به وعده های خود در راستای خدمت به قشر کارگری جامه عمل نپوشانده اند، فاصله عمل تا شعار از زمین تا آسمان تناقض دارد، کدام وعده عملیاتی شده است، معیشت،؟؟

عزیزی با تاکید بر اینکه امروز ۹۵ درصد کارگران بی تعارف زیر بار فشار اقتصادی له شده اند افزود: بیش از ۹۵ درصد جامعه کارگری کشور بدون امنیت شغلی بوده و زندگانی را پر از فشار و استرس مضاعف از بلایای طبیعی و غیر طبیعی تجربه می‌کنند، از سوی دیگر کارگران از لحاظ خط فقر در بدترین وضعیت موجود قرار دارند.

او در ادامه گفت: کارگرانی که حقوق زیر۲میلیونی با خط فقر۱۰میلیونی را تجربه می کنند, هرگز نمی توانند شاداب باشند,در حال حاضر امیدواریم مجلس و دولت با نظر مساعد تشکلات کارگری به نتیجه ای کارآمد برای قشر سرنوشت ساز در عرصه های مختلف برسند و شاهد دستمزدی در شأن کارگران باشیم.

وی با بیان اینکه کارگران حدود یک سال منتظر تصمیم برای دستمزد بوده اند گفت:امیدواریم دستمزدی تعیین شود که زندگی کارگران را دچار مشکل نکند.

تورم لجام گسیخته در ایران خط فقر یک خانوار ۴ نفری را به ۱۰ میلیون تومان رسانده است. شکاف طبقاتی عمیق‌ترشده و کارگران برای تحصیل فرزندان خود موبایل قسطی هم نمی‌توانند بخرند. جامعه ۱۴ میلیونی کارگران با فقر مطلق روبروست.

حمیدرضا امام‌ قلی‌تبار، بازرس پیشین مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران گفته بود:  جامعه کارگری با شیوع کرونا، در تامین هزینه‌های روزانه به بن‌بست رسیده است.

او افزوده بود  که درآمد ناچیز کارگران کفاف هزینه‌های مسکن آنها را هم نمی‌دهد و تحمیل هزینه‌های تحصیل در دوران آموزش آنلاین، چالش تازه‌ای برای آنها شده است.

امام قلی‌تبار گفته بود: «پرداخت‌های توام با اصرار مدارس، همچون شهریه ثبت نام درکنار خرید اجباری لباس فرم و ملزومات و نوشت افزار دانش آموزان آنهم با وجود کرونا از سردرگمی فاحش کارگران حکایت دارد. زیرا این فرآیند تضادی آشکار با اصل سی قانون اساسی دارد که تامین هزینه تحصیل فرزندان خانواده‌های ایرانی تا پایان دوره متوسطه را رایگان دانسته است واگر تهیه گوشی تلفن همراه دانش آموزان را به این ساختار اضافه کنیم به طور محسوسی بی تدبیری کسانی را می‌بینیم که بدون توجه به وضعیت مالی خانوارها برای والدین نسخه می‌نویسند.»