بازهم وعده های سرخرمن وزارت بهداشت ایران  : تا پایان تیرماه همه واکسینه می شوند

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد کرونا یک روز پس از وعده روحانی درباره تزریق واکسن به “همه” اعلام کرد : تا پایان تیرماه، همه واکسیناسیون می شوند

رئیسی با اشاره به تامین حدود ۵۵ میلیون دُز واکسن تا پایان سال گفت که به این ترتیب «گروه‌های هدف»‌ تا پایان امسال دُز اول واکسن را تزریق و و ۱۰ تا ۱۵ میلیون هم دُز دوم را خواهند گرفت.

وی در حالی به این آمارها اشاره کرد و از سرعت‌بخشی در روند واکسیناسیون از اواخر تیرماه خبر داد که حسن روحانی، وعده داده بود که تا پایان تیرماه امسال، «همه» در ایران واکسن خواهند زد.

آقای روحانی همچنین از ورود «ده‌ها میلیون‌ها دوز واکسن تا هفته‌های آینده» خبر داده بود.

وعده‌های متناقض مسئولان جمهوری اسلامی در خصوص واکسیناسیون کرونا در کشور در حالی مطرح می‌شود که بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، از آغاز واکسیناسیون در ایران با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون، تا روز ۱۵ اردیبهشت، کمی بیش از یک میلیون و ۴۲۵ هزار دُز واکسن در کشور تزریق شده و میزان واکسن وارداتی به ایران نیز در مجموع،‌ تنها سه میلیون و ۲۰۰ هزار دُز بوده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پیشتر گفته بود که برای رسیدن به ایمنی جمعی در ایران، ۶۴ میلیون نفر جمعیت افراد بالای ۱۸ سال باید واکسینه شوند که برای این منظور، ۱۲۸ میلیون دُز واکسن مورد نیاز است.

در همین حال بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۳۳۸ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست دادند و ۱۸ هزار و ۴۰۰ بیمار جدید دیگر شناسایی شدند.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان به ۷۳ هزار و ۹۰۶ نفر و مجموع کل بیماران به دو میلیون و ۶۱۰ هزار و ۱۸ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

خبر واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال در ایران اعلام شد ولی هنوز از پیامک دعوتنامه خبری نیست. حالا سعید نمکی، وزیر در همین راستا، روزنامه ایران هم نوشته است:  «قیامت است و شلوغ. بی‌هیچ نظمی. برخی‌ عصازنان و نالان جواب سربالا می‌شنوند، تا بعد شاید واکسنی باشد یا نه. ساعت ۱۱ صبح جلوی خانه بهداشت در شرق تهران غلغله است. زن و مرد، پیر و جوان پشت در صف بسته‌اند.»

شبکه خبر صدا و سیمای حکومت هم اعلام کرد : «سعید نمکی در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، بر ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق در مورد جزئیات واکسیناسیون عمومی کووید ۱۹ در گروه‌های بالای ۸۰ سال، تاکید کرد و دستور داد در صورت مراجعه بدون تعیین وقت نیز به این هموطنان واکسن تزریق شود.»

بازتاب چنین خبری در رسانه‌ها باعث تشکیل صف‌های طولانی در مقابل خانه‌های بهداشت به‌ویژه در تهران شد.

اما برخی از سالمندان می‌گویند که تاکنون هیچ مراجعه‌ای به مراکز بهداشتی نداشته‌اند و مطمئن نیستند که اطلاعات آنها در پرونده الکترونیک سلامت در وزارت بهداشت موجود است تا با آنها تماس گرفته شود یا حتی بسیاری از آنها ممکن است شماره تلفن موبایلی به‌نام‌شان نداشته باشند.