بالارفتن آمار جان باختگان و مبتلایان به کرونا در ایران و افزایش ترددهای شهری و بین شهری

وزارت بهداشت حکومت از بالارفتن آمار جان باختگان و مبتلایان به کرونا در ایران خبرداد و اعلام کرد: «وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است و ۱۳ استان دیگر کشور در مرحله هشدار قرار دارند».

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۸ تن در اثر کونا جان باختند و شمار جان باختگان به ۷۴۱۷ تن رسید. کیانوش جهانپور افزود: «از روز گذشته تاکنون، دو هزار و ۱۸۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و آمار انان در مجموع به ۱۳۵ هزار و ۷۰۱ تن رسید».

علیرضا زالی، سرپرست ستاد مقابله با کرونا در تهران، از بالا رفتن شمار مبتلایان به کرونا در پایتخت خبر داد و گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته ، ۱۰۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بخش‌های عادی و ۵۱ بیمار در بخش‌های ویژه بیمارستان‌های تهران بستری شده اند».

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، نیز از ابتلای ۱۷ دانشجوی خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به کرونا خبرداد.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز اعلام کرد که ۱۳۳۹ بیمار مبتلا به کورونا در کرمان شناسایی شد که حال شمار زیادی از آنان وخیم است.

خبرگزاری صداوسیما نیز روز گذشته (شنبه) گزارش داد که جنوب کرمان در مرز وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته است و بر همین اساس فرماندار جیرفت دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های شهر جیرفت را تعطیل کرده است.

انوشیروان محسنی بندپِی، استاندار تهران، گفت: «تمام نهادهای علمی و تخصصی چه بین المللی و چه سازمان بهداشت جهانی و چه در کشورمان، معتقدند که اثربخش ترین و موثرترین راه جلوگیری از چرخه انتقال ویروس، عدم مسافرت، رعایت بهداشت فردی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است».
استاندار تهران در حالی این سخنان را بیان می کند که حسن روحانی دستور بازگشایی اماکن مقدس و مسافرتی و اصناف پر خطر را دو روز پس از عید فطر داده است.

استاندار تهران افزود: «ما هنوز به پایان بیماری کرونا در کشور نرسیده ایم، اما در طی یکی دو روز گذشته شاهد بودیم که به یکباره جاده های منتهی به شمال کشور بسیار پرترافیک شده است و حجم تردد در این محورها نشان دهنده این است که گویی شرایط برای مردم عادی شده است، در حالی که ما تمام تلاش‌مان این بود که حساسیت‌ها نسبت به شیوع بیماری همچنان حفظ شود و به مردم اطمینان خاطر کاذب ندهیم».

در گزارش دیگری، در ارتباط با گسترش شیوع کرونا در استان لرستان، جعفر طولابی، فرماندار خرم‌آباد، گفت: «برای کنترل این ویروس محدودیت‌های شدید در این شهرستان برقرار شده است. پلیس راهور، نیروی انتظامی و هلال احمر، ورودی خرم‌آباد از سمت جنوب را مسدود کردند و از ورود خودروهای غیربومی به داخل شهر خرم‌آباد تا اطلاع ثانوی جلوگیری به عمل خواهد آمد».