بانک جهانی هشدار داد: اقتصاد ایران طی سه سال گذشته ۱۶.۵ درصد کوچک شده است 

بانک جهانی در تازه‌ترین برآورد خود از اقتصاد جهانی به آمارهای اقتصادی ایران نیز اشاره کرده و در گزارشی نوشته است :  اقتصاد ایران طی سه سال گذشته مجموعا ۱۶.۵ درصد کوچکتر شده است.

در این گزارش آمده است:   رشد تولید ناخالص داخلی ایران (رشد اقتصادی) امسال منفی ۳.۷ درصد خواهد بود و سال آینده مثبت ۱.۵ درصد خواهد شد.

این در حالی که در گزارش قبلی بانک جهانی که شش ماه پیش منتشر شده بود، رشد اقتصادی ایران برای سال ۹۹ منفی ۵.۳ درصد و برای سال آینده مثبت ۲.۱ درصد پیش‌بینی شده بود.

بانک جهانی نوشته است :  تمام کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، به غیر از مصر، طی سال گذشته میلادی با رشد منفی اقتصادی مواجه بودند که علت عمده آن شیوع کرونا و افت چشمگیر قیمت نفت در بازارهای جهانی بود.

در میان این کشورها، لبنان دارای بدترین وضعیت است که قرار است سال آینده برای چهارمین سال متوالی رشد اقتصاد منفی داشته باشد و اقتصادش نسبت به چهار سال گذشته ۴۱ درصد کوچکتر شود.

در بخشی از این گزارش آمده است که  رشد اقتصادی جهان در سالی که گذشت منفی ۴.۳ درصد بود و سال جاری میلادی انتظار می‌رود به مثبت ۴ درصد و در سال ۲۰۲۲ به مثبت ۳.۸ درصد برسد.

در ادامه این گزارش سایت خبری صدا و سیمای حکومت ایران، نیز نوشته است هر شانه تخم مرغ در بازار عمده فروشی بین ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان و در خرده فروشی‌ها از ۴۶ تا ۴۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

این در حالیست که قیمت تخم مرغ در ستاد تنظیم بازار هر کیلو ۱۴ هزار تومان مصوب شده است که با این حساب هر شانه باید حدود ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان به فروش برسد.

دبیر کل انجمن ملی طیور ایران نیز در این زمینه گفت: میزان تولید تخم مرغ با میزان مصرف سر به سر است و کمبود و مازاد در تولید تخم مرغ در کشور وجود ندارد.

فرزاد طلاکش در این باره گفته  است که رفتارهای که در بازار صورت می‌گیرد ناشی از مدیریت غیر منطقی است و به دلیل دخالت وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام شاهد افزایش قیمت تخم مرغ هستیم.

او افزود: وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی دام در تنظیم تخم مرغ نتوانستند موفق عمل کنند و در بازار شاهد ۲ نرخی شدن قیمت تخم مرغ هستیم.