بانک دولتی «بی‌پی‌آی فرانس» (BPIFRANCE) فرانسه، طرح کمک به جمهوری اسلامی را لغو کرد

بانک فرانسوی «بی‌پی‌آی فرانس»، از بیم گرفتار شدن به جریمه نقض تحریم‌های آمریکا، ایران را ترک کرد.

بانک دولتی «بی‌پی‌آی فرانس»، طرح خود برای ایجاد یک مکانیزم کمک به شرکت‌های فرانسوی در تجارت با جمهوری اسلامی در برابر تحریم های ایالات متحده را لغو کرده است.

اوایل سال جاری این بانک فرانسوی اعلام کرده بود که مشغول کار بر روی یک پروژه برای تامین مالی و کمک به شرکت های فرانسوی طرف قرارداد با جمهوری اسلامی است.

«نیکلاس دا فورس» مدیرعامل بانک دولتی «بی‌پی‌آی فرانس»، گفت که این کار به تعویق افتاده است.

شرایط کار مهیا نشده و بر اساس تحریم‌های آمریکا، شرکتهایی که با جمهوری اسلامی وارد روابط اقتصادی شوند مستوجب مجازات خواهند شد.

پیش از این، بانک «بی‌پی‌آی فرانس» از  تامین بودجه پروژه‌های سرمایه‌گذاری این کشور در ایران از سال ۲۰۱۸ خبر داده بود.

دور اول تحریم های ایالات متحده بر علیه جمهوری اسلامی از روز ۱۵ مرداد ماه سال جاری به اجرا در آمد.

دور دوم تحریم‌ها که صنعت نفت و سیستم بانکی جمهوری اسلامی را هدف قرار میدهد، از روز ۱۳ آبان ماه به اجرا در خواهد آمد.

در ماه‌ها و هفته‌های گذشته، شرکت‌های اروپایی و همچنین بانکهای جهانی، یکی پس از دیگری بازار اقتصاد ایران را ترک کرده‌اند و سایر شرکت‌ها نیز همچنان در حال خروج از بازار ایران هستند.

در همین حال مردم ایران که با تورم ساعت به ساعت رو به رو هستند، شاهد گران شدن مایحتاج اولیه خود به صورت روزانه هستند و  چشم انداز روشنی در برابر خود نمی بینند.

با فرا رسیدن روز ۱۳ آبان و آغاز تحریم نفتی ایران، پیش‌بینی می‌شود که اوضاع  اقتصاد ایران بیش از پیش رو به وخامت رود.

در همین حال مقامات آمریکایی اعلام می‌کنند که اگر جمهوری اسلامی به اقدامات مخرب خود در منطقه و برنامه‌های موشکی‌اش پایان ندهد، با تحریم‌های بیشتری نیز روبرو خواهد شد.

روز گذشته جان بولتون‌ مشاور امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی اگر دست از جنگ طلبی در منطقه و برنامه موشکی‌اش برندارد، با تحریم های بیشتری از طرف ایالات متحده روبرو خواهد گشت.

پیشتر نیز برایان هوک مسئول پرونده ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی یا باید به خواست‌های جامعه جهانی در مورد دست کشیدن از آشوب طلبی‌هایش و اقداماتش در منطقه خاورمیانه و  برنامه هسته ای‌اش تن دهد و یا با  تحریم‌های بیشتری روبرو شود.