بانک مرکزی ادعا کرد: بدهی خارجی ایران به بیش از ۸ میلیارد دلار رسید

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی،  بدهی خارجی ایران در پایان سه‌ماهه اول سال ۹۹ به ۸ میلیارد و ۶۵۵ میلیون دلار رسیده است.

خبرگزاری مهر، وابسته به سپاه پاسداران نیز در این باره نوشته است: این آمارهای تازه حکایت از آن دارد که تراز حساب جاری کشور در بخش خارجی طی سه‌ماهه نخست سال ۹۹ به منفی ۶۲۲ میلیون دلار رسیده است.

مهر درادامه نوشته استک بر این اساس، تراز بازرگانی یا همان حساب کالا ۲۱۲ میلیون دلار منفی شده؛ به نحوی که میزان صادرات کالا به ۸ میلیارد و ۹۳۸ میلیون دلار و واردات به ۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار رسیده است.

صندوق بین‌المللی پول نیز پیشتر بدهی خارجی دولت ایران برای سال جاری میلادی را ۱۱.۶ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده بود. که سال گذشته این رقم در گزارش صندوق بین‌المللی پول حدود ۱۰ میلیارد دلار بود که اتفاقا در آمارهای بانک مرکزی ایران نیز همین رقم ذکر شده است.

حکومت ایران همزمان با افت رشد اقتصادی و اوج‌گیری بدهی‌های کشور ، تهران  از صندوق بین‌المللی پول برای مبارزه با کورونا پنج میلیارد دلار وام درخواست کرده است.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید ذخایر ارزی قابل دسترسی برای حکومت  ایران در سال جاری میلادی کمتر از ۹ میلیارد دلار خواهد بود، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۲۲ میلیارد دلار بود.

ظاهرا این رقم اندکی به نظر می رسد ولی احتمال می رود که علت آن باشد که به دلیل اقتصاد بسیار ضعیف حکومت ایران و بی اعتمادی نسبت به آینده رژیم هیچ کشوری یا کمتر کشوری حاضر به اعطای وام به حکومت ایران است

صندوق بین المللی پول شش ماه پیش درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران را رد کرد.