بانک مرکزی عراق، از بیم مجازات ها از جانب ایالات متحده، فعالیت های مالی بانک ملی ایران را محدود کرد

دولت عراق فعالیت سه شعبه بانک مرکزی در  نجف، بغداد و بصره را محدود کرده است

همزمان با گسترش تظاهرات مردمی در عراق، که در جریان آن، شعارهای زیادی نیز علیه حکومت اسلامی ایران شنیده شد، اکنون بانک مرکزی ایران اعلام می دارد که بانک مرکزی عراق، فعالیت‌ شعب بانک ملی ایران در آن کشور را محدود کرده است.

ایالات متحده پیشتر هشدار داده بود که هر بانکی که برای دور زدن تحریم های اقتصادی، با رژیم ایران همکاری کند، مورد تنبیه و مجازات آمریکا قرار خواهد گرفت. بسیاری از مقامات رژیم ایران تا کنون امید داشتند که عراق به عنوان حیاط خلوت رژیم، مکانی برای دور زدن محدودیت های مالی و بانکی باشد.

آگاهان در بغداد همچنین می گویند که شعبات بانک ملی ایران در عراق، مکانی برای پولشویی و ترویج فساد مالی در عراق نیز بوده است. در تظاهرات خونین روزهای اخیر در عراق، مردم از جمله خواهان ریشه کن کردن دزدی و چپاول مقامات رژیم بوده اند.

محسن امین‌زارع، معاون بانک ملی ایران گفت : دولت عراق فعالیت سه شعبه بانک مرکزی در  نجف، بغداد و بصره را محدود کرده است. او ادعا کرد که دولت بغداد، این اقدام را زیر فشار ایالات متحده انجام داده است.

امین‌زارع، در توضیح وخامتی که وضع جدید برای اقتصاد حکومت ایران دارد، گفت: کشور نیاز اساسی به ارز حاصل از صادرات دارد وبانک ملی یکی از بازوهای مهم بانک مرکزی در حوزه بازار ارز است و در کنار ۲۵ بانک فعال در این حوزه، به صورت یک تنه به اندازه ۲۵ بانک در بازار ارز کمک می‌کند.

امین زارع اظهار داشت: باید ظرفیتی از طرف مجلس ایجاد شود تا این کار غیرقانونی و غیرمنطقی طرف عراقی را حل کنیم تا در این شرایط تحریم که سه چهار میلیارد دلار از صادرات غیر نفتی ما به عراق است، از این صادرات حمایت کنیم.

منذر عبدرالقادر الشیخلی، نایب رییس بانک مرکزی عراق پیشتر  در نامه‌ای به دیگر بانک‌های این کشور اعلام کرده بود که از این پس با بانک‌های ایرانی با دلار معامله نکنند.

حیدرالعبادی، نخست وزیر وقت عراق، نیز گفته بود که عراق مخالف وضع تحریم علیه ایران است اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی در طول یک سال گذشته در تلاش بودند تا در سطوح مختلف در سفر به بغداد یا ملاقات با مقام‌های ارشد عراق در تهران  در زمینه بانکی راهی را برای دور زدن تحریم ها ایجاد کنند .

سخنان اخیر  معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک ملی ایران  حاکی از آن است که رایزنی و گفت و گوی مقام‌های جمهوری اسلامی با همتایان عراقی در خصوص مبادلات بانکی به نتیجه مورد نظر نرسیده است.

امین زارع گفت :شرایط کشور شرایط ویژه‌ای است و نمی‌توانیم تفکر خود را با توجه به تحریم‌ها تنها روی این موضوع بگذاریم که می‌توان مثل کشوری عادی رفتار کرد.