بانک مرکزی لبنان: ذخیره ارزی لبنان به پایان رسیده است

به گزارش منابع خبری، ذخایر ارزی بانک مرکزی لبنان از اول سال جاری تا پایان ماه گذشته بیش از ۲۳ درصد کاهش یافت و سطح آن در پایان ماه گذشته میلادی به نقطه بحرانی ۲۸٫۵ میلیارد دلار نزول کرده است.

در این گزارش آمده است : این کاهش ناشی از بازپرداخت اصل اوراق قرضه خارجی و تامین نیاز ارزی برای واردات کالاهای اساسی شامل سوخت، گندم و دارو بوده است. همچنین با سرعت گرفتن روند کاهش نرخ برابری لیره لبنانی، دولت دستور فروش بخشی از ذخیره ارزی را صادر کرد.

رئیس بانک مرکزی لبنان نیز هفته گذشته به دولت این کشور هشدار داد که در صورتی که ذخیره ارزی به ۱۷٫۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کند، لبنان توانایی خرید دولتی کالاهای اساسی را نخواهد داشت که با توجه به کمبود فعلی به معنی فشار بیشتر بر مردم این کشور خواهد بود.

بحران اقتصادی لبنان از پاییز سال گذشته و افزایش سطح بدهی خارجی آن کشور شدت گرفته است. همزمان حرکت اعتراضی علیه آنچه که فساد کل تشکیلات حکومتی خوانده شده به بحران سیاسی در این کشور منجر شده است.

نهادهای بین المللی و کشورهای خارجی آمادگی خود را برای کمک به حل معضلات اقتصادی لبنان اعلام داشته اما این کمک ها را به انجام اصلاحات و به ویژه مبارزه با فساد مشروط کرده اند.

در همین رابطه برخی از بانکداران و تشکل های سیاسی از جمله حزب الله لبنان با این شروط مخالفت کرده اند.

امانوئل مکرون  رئیس جمهوری فرانسه نیز در سفر دوباره خود به لبنان بار دیگر بر لزوم اصلاحات برای نجات این کشور تاکید ورزید.

مکرون به سیاستمداران لبنانی در بیروت هشدار داد که اگر مسیر تشکیل یک دولت تکنوکرات را هموار نکنند و تا یک ماه دیگر اصلاحات ساختاری را در دستور کار قرار ندهند نه تنها کمک‌ها به این کشور متوقف شود که تحریم‌هایی هم علیه آن وضع خواهد شد.

در همین رابطه مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کرده که ایالات متحده رای حمایت از لبنان با فرانسه همکاری نزدیکی می‌کند و انتظار دارد دولت جدید اصلاحات مورد نظر مردم را سریع‌تر به اجرا بگذارد.

خانم اورتگاس  تاکید کرد که دولت و کنگره ایالات متحده از دولتی که حزب الله لبنان در آن سهیم باشد حمایت مالی نخواهند کرد.

بانک جهانی نیز در گزارشی اعلام کرد:  خسارت‌های انفجار مهیب بندر بیروت را بین شش میلیارد و ۷۰۰ میلیون تا هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

این نهاد بین‌المللی اعلام کرده است که لبنان برای آغاز خروج از بحران به یک کمک فوری تا ۷۶۰ میلیون دلار نیاز دارد.