بایدن:  آماده ام تا با مکرون برای بررسی  چالش‌های اوکراین، سوریه و برنامه هسته‌ای ایران همکاری کنم 

جو بایدن، در گفت‌وگو با  پرزیدنت  مکرون، ابراز تمایل کرد که خواستار تقویت روابط بین ایالات‌متحده و فرانسه ،  است و همچنین آمادگی خود را برای همکاری در چالش های جهانی، از جمله امنیت و توسعه در آفریقا، درگیری ها در اوکراین، سوریه و برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد.

جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا امروز با رهبران فرانسه، آلمان، ایرلند و انگلستان به‌صورت جداگانه و تلفنی گفت‌وگو کرد.

بایدن و مکرون در این تماس تلفنی  در مورد همکاری در مورد طیف وسیعی از منافع مشترک، مانند بحران کورونا  و  ایجاد امنیت در  بهداشت جهانی، بحث کردند. مقابله با تهدید تغییرات اقلیمی؛ تقویت حقوق بشر، و ایجاد پایه های بهبود اقتصادی جهانی پایدار از جمله دیگر مباحث بود.

بایدن در ادامه  علاقه خود را در احیای روابط دو جانبه و فرا آتلانتیک، از طریق ناتو و اتحادیه اروپا اعلام کرد.

بایدن همچنین در گفت‌وگو با انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز خواستار تقویت روابط ایالات متحده و آلمان و احیای دوباره روابط بین اقیانوسی، از جمله روابط با ناتو و اتحادیه اروپا شد.

اودر گفت‌وگو با صدراعظم آلمان همچنین علاقه خود برای همکاری نزدیک در مورد منافع و چالش‌های مشترک، از جمله درباره همه‌گیری کورونا، بحران آب و هوا و تلاش برای بهبود اقتصاد جهانی پایدار را تکرار کرد و از امکان همکاری در یک «دستور کار مشترک» با اتحادیه اروپا استقبال کرد.

جو بایدن در تماس تلفنی دیگری  با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز ضمن تاکید دوباره بر ضرورت ارتقای روابط و همچنین تقویت ناتو، گفت که برای رسیدن به همکاری  اقتصادی پایدار ؛ مبارزه با تغییرات اقلیمی، تقویت دموکراسی و همکاری مشترک درباره موضوعاتی مانند بالکان غربی و اوکراین است.

او در گفت و گو  با مایکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند نیز خواستار تقویت روابط پایدار فرهنگی و اقتصادی بین ایالات متحده و ایرلند شد. و بر حمایت خود از توافق «جمعه خوب» و روند صلح در ایرلند شمالی تاکید کرد .