بایدن اعلام کرد : ما نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم که سلاح اتمی  و موشک بالستیک داشته باشد

جو بایدن و کامالا هریس در نخستین مصاحبه مشترک با سی‌ان‌ان، با انتقاد از تصمیم ترامپ در خروج از برجام، گفت:  ترامپ با خروج از توافق اتمی، کمک کرد که ایران ذخایر هسته‌ای اش را افزایش دهد و به تولید سلاح اتمی نزدیک‌ شود، البته مسئله موشک‌های بالستیک‌ هم وجود دارد. ما نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم که سلاح اتمی داشته باشد…

او افزود: ما نمی‌توانیم این کار را به تنهایی انجام دهیم به همین دلیل من می‌خواهم عضوی از یک گروه بزرگ باشم که نه تنها با ایران بلکه با روسیه، چین و طیف گسترده‌ای از موضوعات برخورد کند.»

بایدن در این مصاحبه که با عنوان مبارزه با کورونا و سیاست جهانی آب و هوا بود گفت: دولت بعدی چهار اولویت ویروس کورونا، اقتصاد، نابرابری نژادی و تغییرات اقلیمی، پیش رو دارد.

او در ادامه افزود:  نمی‌توان گفت کشته شدن محسن فخری‌زاده چه تاثیری روی اختلاف‌های میان تهران و واشنگتن خواهد گذاشت.اما مذاکره با رژیم ایران در آینده دشوار خواهد بود.

 

بایدن اعلام کرد که یک بسته حمایتی ۹۰۰ میلیون دلاری دیگر برای کمک به مشاغل کوچک، پرداخت بیمه بیکاری و وام مسکن ارائه می‌شود و ابراز امیدواری کرد که از همکاری سنا برای تصویب این بسته برخوردار شود.

 

او همکاری با شرکای اروپایی و ناتو را نیز دستور کار دولت بعدی خواند و گفت: «اولین کاری که باید انجام شود، همکاری نزدیک با متحدان‌مان در اروپا و اقیانوسیه است.»

 

بایدن گفت می‌خواهد با هریس یک تیم بسازد و از همان الگویی در همکاری پیروی کند که خودش با اوباما داشت. هریس گفت: «او می‌خواهد من اولین نفر و آخرین نفر در اتاق مشاوره باشم.»

 

او در ادامه ابراز امیدواری کرد که ترامپ در مراسم تحلیف او در روز بیستم ژانویه حضور داشته باشد و گفت: «این یک امر شخصی نیست بلکه به کشور مربوط است. باید نشان دهیم که بعد از اختلاف‌نظرها، انتقال قدرت مسالمت‌آمیز صورت می‌گیرد.»