بایدن: برنامه‌های هسته‌ای حکومت  ایران و کره شمالی تهدیدی جدی علیه امنیت آمریکا و جهان است

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در نخستین سخنرانی خود در کنگره برنامه‌های هسته‌ای رژیم ایران و کره شمالی را تهدیدی جدی برای امنیت جهانی خواند و تاکید کرد آمریکا به همراهی متحدان خود از راه‌های دیپلماتیک با این تهدیدها برخورد می‌کند.

وی افزود:  ما از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهیم کرد تا از طریق دیپلماسی و بازدارندگی‌ شدید به تهدید این دو کشور رسیدگی کنیم.

باید در ادامه این سخنرانی به گفت‌وگوهای هسته‌ای برای احیای برجام و سایر مسائل مربوط به ایران اشاره‌ای نکرد.

وی  گفت: «آمریکا به صحنه بین‌المللی بازگشته و آمده که بماند. آمریکا این کار را با همراهی متحدان خود انجام خواهد داد».

جو بایدن گفت: «به رییس‌جمهوری چین گفته‌ام آمریکا همانطور که از اروپا و ناتو حمایت نظامی‌ می‌کند، به حضور قدرتمند نظامی خود در آبهای هند و اقیانوسیه ادامه خواهد داد، نه برای اینکه ایجاد درگیری کند، بلکه برای اینکه از وقوع درگیری جلوگیری کند».

وی افزود: «همانطور که به بقیه رهبران جهان گفته‌ام، به رییس‌جمهوری چین نیز خاطرنشان کردم که آمریکا از تعهد خود نسبت به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی عقب‌نشینی نخواهد کرد و هیچ رییس‌جمهوری در آمریکا در برابر نقض فاحش حقوق بشر ساکت نخواهد ماند.»

بایدن با اشاره به روابط آمریکا و روسیه گفت: «برای پوتین، کاملا مشخص کرده‌ام که آمریکا به دنبال افزایش تنش‌ها نیست، اما اگر مشخص شود اقدامی انجام داده‌اند، برای آنها پیامد خواهد داشت. حال که مشخص شده در انتخابات ما دخالت کرده و علیه نهادهای ما حمله‌ سایبری انجام داده‌اند، پاسخ آمریکا نیز متناسب است».

وی افزود:  «آمریکا و روسیه می‌توانند با هم همکاری نیز داشته باشند، همانطور که در زمینه توافق کنترل سلاح‌های هسته‌ای و مقابله با تغییرات اقلیمی با هم همکاری کرده‌اند. اما پوتین می‌داند اگر اقدامی کند، پاسخ می‌دهیم».

بایدن همچنین به دست‌آوردهای دولت خود در صد روز اول ریاست‌جمهوری‌اش در آمریکا اشاره کرد و گفت: «آمریکا در روند واکسیناسیون کرونا پیشرفت چشمگیری داشت و پس از پایان واکسیناسیون جمعیت خود، به تامین کننده واکسن برای کشورهای دیگر تبدیل خواهد شد.»

جو بایدن با اشاره به موفقیت دولت و کنگره در تصویب بسته کمک اقتصادی در زمان شیوع کرونا گفت که در پی این کار دولت توانست در صد روز اول کاری خود به جای صد میلیون دوز، ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به مردم ارائه دهد.

او افزود: «از هم اکنون تمامی افراد بالای ۱۶ سال در آمریکا می‌توانند واکسن کرونا دریافت کنند. همچنین ۹۰ درصد مردم آمریکا با نزدیک‌ترین مرکز ارائه واکسن کمتر از پنج مایل فاصله دارند.»

بایدن گفت: «هیچ دلیلی ندارد که پره‌های توربین‌های بادی در پیتسبورگ آمریکا تولید نشود و به جای آن در پکن ساخته شوند. هیچ دلیلی ندارد کارگران آمریکایی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروها الکتریکی و باتری‌ها در جهان نباشند. تمام طرح اشتغال آمریکایی بر یک اصل بنیاد شده؛ جنس آمریکایی بخرید.»

او افزود: دلارهای حاصل از مالیات‌های آمریکا صرف کالاهای آمریکایی خواهد شد که با هدف اشتغال آفرینی در داخل آمریکا تولید شده‌اند.