بایدن: تکمیل عملیات تخلیه از افغانستان تا ۳۱ اوت بستگی به همکاری طالبان دارد

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، شامگاه دیروز (سه‌شنبه) در یک سخنرانی در کاخ سفید، گفت که ایالات متحده برای پایان عملیات تخلیه از افغانستان تا ۳۱ اوت (۶ روز دیگر)  آماده است، اما شانس تمدید مهلت را باز گذاشت و گفت رسیدن به این هدف به ادامه همکاری طالبان، حاکمان جدید این کشور، بستگی دارد.

بایدن در سخنرانی خود گفت که ایالات متحده در تلاش است تا این مهلت را رعایت کند زیرا نگرانی‌ها در مورد تهدید حملات شبه نظامیان افزایش یافته است.

بایدن گفت: «هرچه زودتر بتوانیم کار را تمام کنیم، بهتر است. هر روز عملیات تخلیه، خطرات بیشتری را برای نیروهای ما به همراه دارد.».

به گفته وی، هماهنگی مستمر با طالبان برای تحقق مهلت ۳۱ اوت، تعیین کننده است، اما او این وضعیت را ناپایدار و غیر قابل اتکا خواند.

بایدن گفت که از پنتاگون و وزارت امور خارجه خواسته است تا در صورت لزوم، برنامه های احتمالی را برای فرارسیدن مهلت مقرر تدوین کنند.

او افزود: «مقامات گروه هفت، ناتو، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا بر لزوم اتخاذ موضعی مشترک در برابر طالبان تاکید کردند.»

بایدن ادامه داد: «مشروعیت حکومت آینده افغانستان، بسته به اقداماتی است که در ارتباط با تعهدات بین‌المللی این کشور، از جمله جلوگیری از تبدیل آن به پایگاه تروریست‌ها، صورت دهد».

بایدن در توجیه خروج آمریکا از افغانستان گفت: «ما سال ۲۰۰۱ به افغانستان رفتیم تا عوامل حملات ۱۱ سپتامبر و اسامه بن لادن را دستگیر کنیم و مانع تبدیل این کشور به مکانی برای طرح ریزی و انجام حملات تروریستی علیه آمریکا و متحدانش شویم و اکنون به اهداف خود دست یافته‌ایم».

بایدن پس از تسلط گروه تروریستی طالبان بر کابل و بخش بزرگی از افغانستان در کمتر از دو هفته پیش، هزاران نیروی آمریکایی را به فرودگاه کابل اعزام کرد تا کار تخلیه شهروندان آمریکایی و افغان‌هایی که با آمریکا و نیروهای ائتلاف همکاری کرده بودند، با سرعت، سهولت و امنیت بیشتری انجام شود.

نزدیک به ۶۰۰۰ سرباز آمریکایی به تخلیه شهروندان آمریکایی و افغان‌های در معرض خطر و حفاظت از فرودگاه کمک می کنند. سایر متحدین آمریکا نیز با همکاری سربازان آمریکایی، در حال خارج سازی شهروندان خود از افغانستان هستند.

به گفته مقامات آمریکایی، پنتاگون توصیه کرد که بایدن به تاریخ ۳۱ اوت پایبند باشد. طالبان گفته‌اند که با تمدید مهلت ۳۱ اوت (۶ روز دیگر)، موافق نیستند.

توصیه پنتاگون به تکمیل تخلیه تا مهلت مقرر، نشان دهنده افزایش نگرانی های امنیتی در فرودگاه کابل است، جایی که شهروندان آمریکایی و افغان‌های در معرض خطر در حال تخلیه هستند.

پیش از سخنرانی سه شنبه شب بایدن، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، گفت: «در دیدار صبح سه شنبه با رهبران گروه ۷، رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که ماموریت ما در کابل پس از  دستیابی به اهدافمان به پایان می رسد. او تأیید کرد که ما در تلاشیم که  تا ۳۱ اوت به پایان عملیات تخلیه برسیم».

ساکی گفت: «علاوه بر این، رئیس جمهور از پنتاگون و وزارت امور خارجه درخواست برنامه‌های احتمالی برای تنظیم زمانبندی، در صورت لزوم، کرده است».

مقامات آمریکایی پیشتر به رویترز گفته بودند که ایالات متحده به طور منظم با طالبان در تماس بوده و مقامات به این گروه می‌گویند که جدول زمانی منوط به همکاری طالبان است.

یک مقام آمریکایی و یک منبع مطلع از فعالیت های دولتی روز سه‌شنبه به رویترز گفت که بایدن روز دوشنبه ویلیام برنز، رئیس سیا را برای ملاقات با عبدالغنی برادر، رهبر طالبان، به کابل فرستاد.

دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند نگرانی در مورد بمب‌گذاری های انتحاری شبه نظامیان داعش در فرودگاه افزایش یافته است.

یکی از مقامات آمریکایی گفت که دیگر مسئله این نیست که “اگر، اما و چه زمان” شبه نظامیان حمله خواهند کرد، اولویت این است که قبل از وقوع چنین حملاتی، عملیات تخلیه تکمیل شود.

پنتاگون پیشتر گفته بود که مطمئن است ارتش می‌تواند تمام آمریکایی‌هایی را که مایل به ترک افعانستان هستند، تخلیه کند. اما مشخص نیست که آیا هزاران افغان در معرض خطر همه تخلیه خواهند شد یا خیر.

همچنین مقامات آمریکایی گفتند روز سه شنبه، دو تن از اعضای کنگره ایالات متحده، در میانه تخلیه آشفته جاری، ناگهان به فرودگاه کابل پرواز کردند و باعث تعجب کارکنان وزارت امور خارجه و ارتش ایالات متحده شدند که مجبور شدند نیروی خود را برای تامین امنیت و ارائه اطلاعات به این قانونگذاران صرف کنند.

ست مولتون، نماینده دموکرات ماساچوست و پیتر میجر، نماینده جمهوری خواه از میشیگان، نمایندگانی بودند که با هواپیماهای چارتر به کابل رفتند و برای چند ساعت در فرودگاه کابل حضور یافتند.

این دو در بیانیه‌ای گفتند: “ما به عنوان اعضای کنگره وظیفه داریم بر قوه مجریه نظارت کنیم.”