بایدن در حضور مطبوعاتی با بنت: «اگر راهکار دیپلماتیک کنونی با ایران نتیجه ندهد، راه دیگری برمی‌گزینیم»

پرزیدنت جو بایدن، پس از گفتگوی طولانی با نخست وزیر اسرائیل، اعلام داشت که دولت او در حال حاضر همچنان می کوشد که مشکل اتمی ایران را از راه های دیپلماتیک حل کند، ولی اگر راه به جایی نبرد، گزینه‌های دیگر را مورد بررسی قرار خواهد داد. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، پیشتر گفته بود که تلاش دیپلماتیک راه به جایی نخواهد برد و او گزینه‌های دیگری پیشنهاد می‌کند که در دیدار با پرزیدنت بایدن در میان خواهد گذاشت.

پرزیدنت بایدن در ادامه سخنان خود در حضور نفتالی بنت در کاخ سفید و خطاب به خبرنگارانی که در آنجا گرد آمده بودند، همچنین تاکید کرد که ایالات متحده هرگز، هرگز امکان نخواهد داد که رژیم ایران بتواند به بمب هسته‌ای دست یابد.

به گفته تحلیلگران اسرائیل، این تعهد پرزیدنت بایدن جنبه کلی دارد و مفهومش آن نیست که ایالات متحده به راه حل نظامی روی خواهد آورد. گزینه دیگر آن است که پرزیدنت بایدن تحریم‌های کنونی را همچنان باقی گذارد و یا حتی آن را سخت‌تر کند.

اما آشنایان امور در اسرائیل می‌گویند که چنین راهکاری نیز نمی‌تواند رژیم ایران را از مسیر کنونی باز دارد و مانع تولید بمب هسته‌ای شود.

از دیدگاه اسرائیل، تنها گزینه‌ای که می‌تواند موثر افتد، راهکار نظامی است. ولی در شرایطی که ایالات متحده چنین ضربه بزرگی را در افغانستان متحمل شده، بعید است که با ایران وارد نبرد نظامی شود.

نخست وزیر اسرائیل که این نکته را به خوبی می‌داند، در حضور مشترک با پرزیدنت بایدن در برابر دوربین ها گفت که اسرائیل هرگز مایل نبوده و نیست که یک سرباز آمریکایی و یا هر سربازگیری برای این کشور بجنگند. اسرائیل همیشه چنین پیشنهادهایی را رد کرده است، ولی برای آن که به تنهایی بتواند از خود دفاع کند، باید تجهیزات کافی را داشته باشد.

پرزیدنت بایدن در سخنان خود تاکید کرد که ایالات متحده همیشه بر برتری نظامی اسرائیل در منطقه تاکید گذاشته و به همین شیوه ادامه خواهد داد.

نفتالی بنت از این گفته رئیس جمهوری ایالات متحده سپاسگزاری کرد.

گزارشگران اسرائیلی می‌گویند که پرزیدنت بایدن موافقت کرده است مقادیر بسیار زیادی موشک‌هایی را که سامانه ضد موشکی اسرائیل به نام “گنبد آهنین” نیاز دارد به این کشور هدیه کند.

در حالی که مناسبات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین با پرزیدنت اوباما چندان دوستانه نبود، پرزیدنت بایدن خطاب به نفتالی بنت گفت: «به یاد داشته باشید که بیشترین کمک نظامی به اسرائیل در دوران پرزیدنت اوباما در اختیار اسرائیل قرار گرفت. بایدن در تمام هشت سال، معاون پرزیدنت اوباما بود».

نخست وزیر اسرائیل سخنان خود را با نقل آیه ای از صحیفه اشعیای نبی در کتاب مقدس به پایان برد که در آن پیشگویی شده بود که یهودیان بالاخره به سرزمین پدری باز می گردند و آن را از نو بنا می کنند. این آیه از کتاب اشعیای نبی، مورد باور و احترام اکثر مسیحیان در ایالات متحده قرار دارد.