بایکوت بنزین میتواند جنبش مدنی میلیونی برپا کند؛ بهروز ستوده

یک دستگاه خودروی نیروی انتظامی در ایران، که به دست مردم معترض در تبریز به آتش کشیده شده است

برای نخستین بار بادهای مخالف علیه جمهوری اسلامی همه جا درحال وزیدن است. این فرصت طلایی را نیاید از دست داد. لحظه موعود استفاده ازهمین فرصت است. پیروزی دریک قدمی است، با اراده ملی و اتحاد وهمبستگی ایرانیان میتوان آنرا در آغوش گرفت.

فرصتی تاریخی برای مردم ایران بوجود آمده است که اگر از این فرصت تاریخی بدرستی استفاده کنند، میتوانند چهره ایران را برای همیشه دگرگون سازند. گران کردن بنزین آنهم در شرایطی که حکومت جهل و جنایت با بزرگترین بحران اقتصادی و سیاسی دوران حکمرانی خود مواجه است، ابلهانه ترین اقدام دولت “تدبیر و امید” است. مردم ایران میتوانند از این حماقت جمهوری اسلامی استفاده کنند و شعار”نه به خرید بنزین” را که در اعتراضات روزهای گذشته در تظاهرات و تجمعات سرداده شده است، سراسری کنند و تا عقب نشاندن دولت و بازگشت نرخ بنزین به قیمت قبلی خیابان را ترک نکنند.

بنزین مهمترین و پایه ای ترین ماده مصرفی است که گران شدن آن بر روی قیمت تمام کالاهای مصرفی و خدماتی اثر میگذارد و کسانی که در این میان آسیب می‌بینند و فقیرتر و محروم تر از سابق میشوند، اکثریت مردم ایران یعنی مزدبگیران، طبقات کم درآمد و لایه های میانی جامعه هستند که فشار افزایش قیمت‌ها بر آنان وارد میشود. معلوم نیست تهی‌مغزان به اصطلاح اقصاددان جمهوری اسلامی با چه محاسباتی قیمت بنزین را گران کرده اند، آنهم در شرایطی که اکثریت مردم ایران بواسطه سیاست های خائنانه و ضدملی در فقر مطلق به سر میبرد. شاید دولت “تدبیر و امید” وقتی برای گران کردن قیمت بنزین تشکیل جلسه داده است، حضرات به جیب خود و اطرافیان و آقازاده‌ها که ماشین‌های چند میلیاردی سوار میشوند نگاه کرده‌اند که یک شبه قیمت بنزین را سه هزار تومان اعلام میکنند.
شایدهم تحلیلگران بیت رهبری مطمئن بوده‌اند مردمی که درگذشته، خود را با هر کمبود و بدبختی و گرانی تطبیق داده‌اند، این بار هم درمقابل گران کردن بنزین حداکثر چند فحش به دولت و رهبر می‌دهند و بعد ازچند روز به قیمت جدید عادت میکنند! اما محاسبات بیت رهبری و دولت دست نشانده‌اش این بار غلط از آب درآمده وحالا شاهد قیام مردم ایران‌اند علیه گران شدن بنزین.

عوامفریبی و دروغ از این زشت تر نمیشود که حسن روحانی در توجیه گران کردن قیمت بنزین، گفته است: «بنزین را گران میکنیم و درآمد حاصله از آنرا میدهیم به طبقات کم درآمد(نقل به معنی). حتی اگر این دروغ و عوامفریبی حسن روحانی پذیرفته شود، کسی نیست از ایشان سئوال کند، تاوان دزدی‌های میلیاردی مسئولان دولتی و کمک‌های میلیاردی حکومت شما به حشدالشعبی عراق و حزب‌الله لبنان و انصارالله یمن و فاطمیون و زینبیون سوریه و دهها گروه تروریستی دیگر را چرا باید ایرانی مصرف کننده بنزین بپردازد؟ چرا نمی‌روید دزدهای میلیاردی که یک سر آنان در بیت رهبری و مسئولان حکومتی است بگیرید؟ چرا کمکهای خود را به گروه‌های تروریستی در خاورمیانه و شمال آفریقا قطع نمی‌کنید؟ و چرا تاوان ۴۰ سال تبهکاری و ماجراجویی اتمی شما و فشارهای تحریم را باید مردم ایران بپردازند؟

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در بسیاری از شهرهای ایران بصورت تظاهرات پراکنده رو به گسترش است، برای اینکه این اعتراض ها به جنبشی سراسری تبدیل شود، خودداری از خرید بنزین اقدام مشترک و عمومی است که لازمه فراگیر و سراسری شدن این جنبش است.
اگر مردم ایران تصمیم بگیرند بنزین نخرند و اتومبیل های خود را به حرکت درنیاورند، آیا دولت قادر خواهد بود مردم را در شهرهای بزرگ جابجا کند؟ آیا آقازاده‌ها و مسئولان حکومتی، مردم تهران را به سر کارهایشان خواهند برد؟ بی‌تردید اگر مردم ایران در یک اقدام ملی و سراسری برای چند روز، فقط برای چند روز، بنزین را بایکوت کنند، تمام چرخ‌های زنگ زده حکومت تبهکار جمهوری اسلامی از حرکت بازخواهد ایستاد. در بایکوت بنزین هیچ خشونتی و هیچ حمله به پمب بنزینی صورت نمی‌گیرد. در بایکوت بنزین، مردم نیروهای سرگوبگر را ناکارآمد می‌کنند، به جرم بنزین نخریدن نمی‌توانند به کسی حمله ورشوند و تیراندازی کنند، کسی را نمی‌توانند مجبور به خرید بنزین کنند و کسی را نمی‌توانند مورد ضرب و شتم قرار دهند که چرا بنزین نمی خرید. بدین ترتیب مردم می‌توانند با بایکوت بنزین هزینه سرکوب را به مقدار زیادی کاهش دهند که این خود موجب گسترش جنبش خواهد شد.

شعار”نه به خرید بنزین”، می‌تواند شروع یک نافرمانی بزرگ مدنی باشد که مسیر و تاکتیک‌های مبازره برای گذار خشونت پرهیز از حکومت جهل و جنایت را روشن سازد. فعالان سیاسی و صنفی و مدنی و حقوق بشری و محیط زیستی، هنرمندان و ورزشکاران آزادیخواه، دانشجویان و دانشگاهیان و زنان مبارز، حقوقدان‌ها و خلاصه تمام کسانی که سودای آزادی و رفاه و صلح و آرامش برای مردم ایران در سر دارند، هم اینک باید دست به دست هم داده و از فرصتی که برای برپا کردن یک جنبش سراسری ایجاد شده است استفاده نمایند. برای نخستین بار بادهای مخالف علیه جمهوری اسلامی همه جا درحال وزیدن است. این فرصت طلایی را نیاید از دست داد. لحظه موعود استفاده ازهمین فرصت است. پیروزی دریک قدمی است، با اراده ملی و اتحاد وهمبستگی ایرانیان میتوان آنرا در آغوش گرفت.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.