با آن که محمد نوری زاد به علت اعتصاب غذا در آستانه مرگ است، همسرش را نیز بازداشت و زندانی کردند

محمد نوری‌زاد  که حدود پنج ماه پیش در مشهد بازداشت شد، در تلاش برای پایان دادن به بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زده و گفته است که حتی از خوردن داروهایش نیز خودداری می کند و حاضر به دیدار با کسی نیست

فعالان حقوق بشری هشدار دادند که وضع جسمانی محمد نوری‌زاد در زندان مشهد همچنان رو به وخامت می رود و خطر جانی او را تهدید می کند. در همین حال خبر رسید که  نیروهای امنیتی سپاه، خانم صدیقه مالکی فرد و فاطمه ملکی را به علت اعتراض به بازداشت همسرانشان در مقابل بیدادگاه مشهد که دست به تحصن زده بودند بازداشت و روانه زندان کردند.

به گزارش فعالان حقوق بشر آنها خواهان آزادی بلادرنگ همسرانشان هاشم خواستار و محمد نوریزاد که حدود ۶ ماه ظالمانه دستگیر و بلاتکلیف در زندان بسر میبرند هستند

در ادامه این گزارش امده است که  حال خانم فاطمه ملکی وخیم است و وی را با اورژانس به بیمارستان منتقل کردند

محمد نوری‌زاد  که حدود پنج ماه پیش در مشهد بازداشت شد، در تلاش برای پایان دادن به بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زده و گفته است که حتی از خوردن داروهایش نیز خودداری می کند و حاضر به دیدار با کسی نیست.

فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد فعال مدنی و یکی از امضا کنندگان نامه “درخواست استعفای خامنه‌ای” پیشتر از وخامت وضعیت جسمانی همسرش  خبر داده و گفت: او تبدیل به جنازه شده است.

محمد نوری‌زاد، کنشگر مدنی و یکی از امضا کنندگان بیانیه “استعفای خامنه‌ای” در تیر ماه سال جاری به اتهام “توهین به رهبری” بازداشت و به زندان مشهد منتقل شده بود. فاطمه ملکی در یک پیام صوتی خبر از ملاقات خود با محمد نوری‌زاد داده است.

او، با انتشار یک  پیام صوتی، همراه با هق‌هق گریه از وخامت وضعیت جسمانی او سخن گفته است. وی درسخنان خود نسبت به احتمال مرگ همسرش هشدار داده است.

او در این پیام صوتی گفته است: «من امروز ساعت سه و نیم موفق شدم آقای نوری‌زاد را ملاقات کنم. باید بگویم که وقتی من امروز ایشان را دیدم، آقای نوری‌زاد نبود، یک جنازه بود.»

فاطمه ملکی در ادامه سخنان خود گفته است که محمد نوری‌زاد در اثر اعتصاب غذای خود به شدت وزن از دست داده و پیکر او خمیده شده است.

خانم ملکی در بخش دیگری از پیام صوتی خود گفته که از همسرش درخواست کرده به اعتصاب غذای خود خاتمه دهد. اما  نوری‌زاد حاضر به پذیرش آن نشده است.

محمد نوری‌زاد در ملاقات خود با همسرش اعلام کرده که تا کنون سه بار بیهوشی عمیق داشته است. وی به احتمال مرگ همسر خود هشدار داده و گفته است: «به همین جهت من اولتیماتوم می‌دهم به این‌ها. تا دو روز صبر می‌کنم برای آزادی ایشون. چون ایشان باید حتما تحت نظر باشند. ایشان حتما باید مراقبت ویژه داشته باشن. ایشان را باید آزاد کنن تا دو روز دیگه. تا دو روز دیگه من و بچه‌هام یا با ایشان از این دنیا می‌ریم یا آقای نوری‌زاد باید آزاد بشه. ما تحصن می‌کنیم. هر کاری لازم باشه می‌کنیم. من فقط دو روز اولتیماتوم می‌دم. لطفا صدای من رو پخش کنین برای همه.»

به نقل از یک منبع آگاه در زندان مشهد، محمد نوری زاد که در اعتصاب غذا و دارو می باشد، بیهوش شده است.

محمد نوری زاد نزدیک به ۴۷ روز است که لب بر غذا و دارو بسته است. وضعیت جسمانی او وخیم گزارش شده است.

وی در هفته گذشته در ۲ نوبت به بیمارستان انتقال داده شده است اما با توجه به وضعیت جسمانی و کهولت سن، وضعیت او بسیار خطرناک گزارش شده است.

او بعد از گذشت ۱۰۰ روز از بازداشتِ ظالمانه اش، در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده، اقدام به اعتصاب همزمان غذا و دارو کرده و درخواستِ مشخصش؛ آزادی بدون قید و شرط و همچنین رسیدگیِ عادلانه به پرونده است.

قوه قضائیه تا به امروز به این درخواست رسیدگی نکرده و بیم آن می رود که مقامات قضائی در تلاش باشند که با بی توجهی به این درخواستِ انسانی، پروژه حذف فیزیکی محمد نوری زاد را رقم بزنند.

نوری‌زاد، مانند سرو استوار و مقاوم می‌نمود و همچنان بر مواضع قبلی خود تاکید داشت و مردم را به فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز فراخواند.

تنها نگرانی و دغدغه این مرد بزرگ کمک‌هایی بود که به خانواده زندانیان سیاسی و عقیدتی میشد که با دستگیریش در این امور اختلال ایجاد شده و موجب بروز مشکلات معیشتی برای برخی از خانواده های تحت پوشش بوجود آمده است، همچنین گفتند قرار بود برای خانواده‌ای در آق قلا که سیل خانه اش را ویران کرده بود؛ خانه ای نو بسازند و این مورد نیز ناتمام مانده است.