با ادامه آشوبگری های فلسطینی از غزه، گذرگاه عابران پیاده از غزه به اسرائیل موقتا بسته شد

با ادامه آشوبگری های فلسطینی از غزه، گذرگاه عابران پیاده از غزه به اسرائیل موقتا بسته شد

به دنبال ادامه آشوب های فلسطینی در طول نوار مرزی غزه با اسرائیل، وزارت دفاع اعلام داشت که یکی از دو گذرگاه مرزی بین اسرائیل و غزه دوباره بسته می شود و تا هنگامی که فلسطینی ها از خشونت دست برندارند، بازگشایی نخواهد شد.

این گذرگاه که اِرِز نامیده می شود مخصوص رفت و آمد افراد است. ولی گذرگاه دیگر، با نام کِرِم شالوم که مخصوص نقل و انتقال کالا و مایحتاج به داخل غزه و خارج از آن است همچنان باز خواهد ماند. با این همه، اسرائیل اعلام کرد که در موارد استثنایی و انسان دوستانه، به برخی اهالی غزه اجازه آمد و شد از این گذرگاه داده خواهد شد.

در گزارش های پیش گفته شده بود که حماس و سازمان های ترور در غزه با برقراری آتش بس موافقت کرده اند تا اسرائیلی تسهیلات تازه ای برای آنان ایجاد کند. ولی روز جمعه دوباره اغتشاشات گسترده ای در طول خط مرزی برگزار شد و خشونت های روی داد که سربازان اسرائیلی را ناچار به تیراندازی کرد – که در جریان آن دو تن کشته شدند. حماس تائید کرد که هر دو نفر، از اعضای شاخه نظامی این سازمان بوده اند.

در همین حال، صدها نفر از اهالی شهرک های پیرامونی غزه در اسرائیل، شب گذشته (شنبه) در میدان مرکزی تل آویو به تظاهرات پرداختند و قاطعانه از دولت خواستار شدند که به تعرضات از غزه پایان دهد. اهالی می گویند که زندگی آن ها به جهنم مبدل شده و هرگاه سازمان های ترور از داخل غزه خاک اسرائیل را هدف موشک و راکت و خمپاره قرار می دهند، اهالی باید در ظرف سی ثانیه خود را به اطاق امن برسانند و مواردی وجود داشته که کودکان یا بزرگسالان در اثر شتاب زمین خورده و اسیب دیده اند.

در چند مورد، راکت های پرتاب شده، در نزدیکی کودکستان ها به زمین نشسته و حتی یک راکت در حیاط کودکستان سقوط کرد.

همچنین هواکردن بادبادک های آتشزا آرامش خاطر اهالیِ پیرامونی را مختل کرده و موجب آتش سوری های گسترده شده است.

تظاهر کنندگانِ شب گذشته، از دولت اسرائیل خواستار بودند که سیاست قاطعانه تری را برای سرکوب این ترور در پیش گیرد. آنان از جمله می گفتند که چگونه است سازمان ملل می خواهد برای فلسطینی هایی که در خط مرزی اسرائیل به آشوب دست می زنند و موشک و راکت به سوی اسرائیل شلیک می کنند تا زن و کودک و مرد را بکشند و موجب آتش سوزی در مزارع و بیشه های می شوند، نیاز به حفاظت دارند، ولی اسرائیلیان که در معرض چنین تعرضات مداوم قرار دارند، نیازمند حمایت و پشتیبانی نیستند؟

در این میان، از قاهره گزارش می رسد که گفتگوها بین مقامات مصری و سرکردگان حماس برای برقراری آتش بس بدون نتیجه مانده است و حماس اصرار دارد که به تعرض علیه اسرائیل ادامه دهد. همچنین خبر رسید که محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی بسیار ناخرسند است که در مذاکرات با حماس، تشکیلات او را نادیده گرفته و در واقع، خود او را دور می زنند.

3 دیدگاه‌

  1. وقتى انسان آیه ۳۸ سوره مائده را مطالعه مى کند این سوال در ذهن انسان ایجاد مى شود که آیا خداوند اولین داعش در تاریخ خلقت جهان بوده است ؟

  2. از دوران پادشاهى دانشمندان دینى قدیم ( پیامبران ) بر مغز مردم جهان تا دوران پادشاهى نوابغ جنگ سرد بر مغز مردم امروز جهان آینده انسان به کجا ختم مى شود ؟

  3. درگذشت بزرگمرد اسراییلی، آقای یوری آونری را به تمامی صلح جویان جهان تسلیت میگویم؛ امیدوارم آرزوی زیبای صلحی که وی (همچون یارانش اسحاق رابین و شیمون پرز) در ذهن میپروراند روزی در خاورمیانه مستقر گردد.
    روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

Comments are closed.