با ادامه ابهام در مورد گفتگوهای برجامی، نماینده روسیه ادعا می کند که پیشرفت گفتگو خیلی خوب است

در اوج ابهام درباره مذاکرات وین، نماینده روسیه مانند همیشه ادعا می کند که پیشرفت گفتگوها بسیار رضایت بخش بوده است. عباس عراقچی نیز پیشتر همین ارزیابی را ارائه داده بود، ولی مقامات آمریکایی سخنان احتیاط آمیزی بیان می کنند.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، امروز (سه شنبه) با انتشار پیامی در توییتر از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران خبر داد.

وی گفته است :«من از نظرات برخی تحلیلگران که ادعا می‌کنند مذاکرات وین با شکست مواجه شده است، تعجب کردم. این فقط یک آرزو برای کسانی است که با تلاش برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای مخالفند».

اولیانوف گفته است : :«حقیقت این است که مذاکرات هسته‌ای در حال پیشرفت است».

انتظار می‌رود پرونده ایران امروز سه شنبه در نشست وزرای خارجه گروه هفت که روز دوشنبه در لندن آغاز شد، مورد بحث و بررسی قرار گیرد. این نشست فردا چهارشنبه پایان می‌یابد.

همزمان با این تلاش‌ها، گزارش اطلاعاتی اروپا نشان می‌دهد که تهران به تلاش‌های خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهد. این رویکرد رژیم تهران ممکن است مذاکرات هسته‌ای را که چهارمین دوره خود را در وین طی چند روز آینده از سر می‌گیرد، با چالش جدی و حتی شکست روبرو کند.

در همین راستا، گزارش امنیتی اروپا درباره تلاش تهران برای دستیابی به سلاح اتمی ممکن است مذاکرات را با چالش مواجه ‌کند

در پایان مذاکرات روز شنبه میان ایران و طرف‌های اروپایی و آمریکایی با انتشار خبرهایی ضدونقیض همراه بوده و گزارش‌هایی مبنی بر توافقات اولیه در مذاکرات وین، اظهارات ضد و نقیض از سوی مقامات رسمی ایران بیان شد.

در حالی که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه مدعی شد که با توجه به مذاکرات اخیر، ایران به رفع تحریم‌ها نزدیک شده است، اما جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که واشنگتن در مذاکرات وین هنوز به هیچ توافقی با تهران نرسیده است.

روسیه و ایران در تلاش هستند که با ایجاد یک جو مثبت به مردم دلخوشی کاذب بدهند و از اعتراضات داخلی ایران بکاهند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا : گفت‌وگو در مورد ایران و کره شمالی در نشست جی۷ برگزار می شود

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که در جریان نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی (جی۷) در مورد ایران و کره شمالی گفت‌وگو خواهد شد.

بورل در ادامه به نشست وزیران خارجه در لندن اشاره کرد و گفت:  «به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام، بر لزوم استفاده از فرصت کنونی برای حرکت به سمت بازگشت آمریکا به توافق و اجرای کامل آن تاکید کردم».

همزمان  دور سوم مذاکرات میان اعضای کمیسیون مشترک برجام به پایان رسید. تاکنون همه طرف‌ها، از جمله آمریکا از «پیشرفت» در گفت‌وگوها خبر داده‌اند با این حال اغلب آنها تأکید داشته‌اند که فعلاً برای قضاوت در این زمینه زود است.

برخی منابع خبری از جمله رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقام‌های ارشد این کشور هم گفته‌اند که به احتمال زیاد ایالات متحده در هفته‌های آینده به برجام بازمی‌گردد.

وزیران خارجه هفت کشور ثروتمند جهان که برای گفت‌وگوهای سه‌روزه در لندن گرد هم آمده‌اند قرار است در نشست خود، به‌طور کلی در مورد شیوه‌های دفاع از قوانین بین‌المللی در برابر تهدیدات خارجی گفت‌وگو کنند.

بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا، سیاست خارجی خود را در قبال منطقه آسیا و اقیانوسیه تغییر داده و امسال به دعوت بریتانیا، هند، استرالیا و آفریقای جنوبی و همچنین بلوک آسه‌آن به عنوان مهمان در این نشست شرکت دارند.

آخرین نشست حضوری وزیران خارجه قدرت‌های برجسته اقتصادی جهان در آوریل ۲۰۱۹ در فرانسه برگزار شد.