با ادامه بحران اقتصادی در لبنان، حسن نصرالله گفت به تهران می رود که نفت و بنزین دریافت کند

حسن نصرالله اعلام کرد که قصد دارد به زودی به تهران سفر کند و از حکومت اسلامی ایران بخواهد که با توجه به بحران عمیق اقتصادی در لبنان، کمک مالی خود را افزایش دهد و به آن کشور نفت و بنزین برساند. سرکرده حزب الله لبنان گفت که قصد دارد این سفر را هرچه زودتر انجام دهد، ولی تاریخی برای آن ذکر نکرد.

لبنان اکنون مدت مدیدی است با بحران شدید اقتصادی و تنش سیاسی روبرو می باشد و بسیاری از مردم لبنان گناه آن را به گردن حزب الله می اندازند که به عنوان مزدور یک کشور خارجی عمل می کند و با برقراری تحریم های آمریکایی علیه فعالیت های تروریستی، لبنان را به یک بحران اقتصادی کشانده که بیرون آمدن از آن کار آسانی نیست.

مردم لبنان، در کنار وارد آوردن اتهامات به حزب الله، فساد مالی و مدیریتی در داخل حکومت لبنان را نیز یکی دیگر از علل بدبختی مردمانی می دانند که در گذشته عروس خاورمیانه نام داشت و مرکز شکوفایی اقتصادی و رفاه شهروندی بود.

حسن نصرالله در واکنش به اتهاماتی که به حزب الله در مسئولیت بحران اقتصادی وارد می آید، گفت که حاضر است هر چه زودتر به تهران سفر کند و از حکومت اسلامی ایران بخواهد به لبنان کمک مالی اعطا کند و نفت و بنزین به آن کشور بفرست تا از شدت بحران اقتصادی بکاهد.

رژیم ایران به سوریه و ونزوئلا نیز نفت و بنزین رایگان می فرستد تا از سقوط رژیم های آن دو کشور که منفور ملت خود هستند، جلوگیری کند. ارسال نفت رایگان به سوریه، از همان نخستین سال جنگ هشت ساله ایران و عراق آغاز شد و ایران تا کنون ده ها میلیارد دلار سوخت به سوریه فرستاده تا دولت دمشق امکان حضور سپاه قدس در نزدیکی مرزهای اسرائیل را فراهم سازد.

حسن نصرالله نیز در گذشته در واکنش به بحران اقتصادی در لبنان و تحریم بانکی آمریکا علیه حزب الله لبنان، به طرفداران خود گفته بود “نگران نباشید، حتی آب و نان ما را هم حکومت اسلامی ایران تامین می کند تا چه برسد به اسلحه و جنگ افزار”.

حزب الله، با آن که قدرت سیاسی و نظامی پیشگیری در داخل لبنان دارد، با تحریم از جانب اکثر کشورهای بزرگ جهان روبرو می باشد، که عمده ترین آن ها، تحریم ایالات متحده است. چند کشور اروپایی نیز اخیرا حزب الله را در لیست سیاه قرار دادند.

حسن نصرالله در سخنان روز گذشته خود (سه شنبه) خطاب به طرفداران خویش و لبنانی هایی که او را مزدور یک کشور بیگانه می دانند، گفت که می تواند به تهران برود و از برادران خود در حکومت اسلامی درخواست کند به لبنان نفت و بنزین رایگان برسانند.

حزب الله پیشنهاد کرده که دولت لبنان در ازای نفت و بنزین ارسالی از جانب حکومت ایران، پول آن را با لیر لبنانی بپردازد. مفهوم این امر نیز آن است که رژیم ایران، این لیر دریافتی را به رایگان به حزب الله خواهد بخشید.

حسن نصرالله خطاب به دولت لبنان تهدید کرد که اگر برای خرید سوخت از ایران موافقت نکند، حزب الله مستقلا به واردات آن از ایران خواهد پرداخت و بهای آن را نیز با لیر لبنانی پرداخت خواهد کرد.

حسن نصرالله خطاب به دولت لبنان گفت که حل مشکل سوخت در آن کشور، شهامت سیاسی می خواهد و اگر دولت بیروت حاضر به پذیرفتن  نفتکش های ایرانی در بنادر خود شود، صف های طولانی خرید نفت و بنزین در داخل کشور برچیده خواهد شد. لبنان به علت تحریم های آمریکایی، حاضر نیست چنین خطری را بپذیرد.