با ادامه بحران کابینه در اسرائیل، احتمال انتخابات زودهنگام بالا گرفت

از مجموعه ارزیابی ها در رابطه با بحران کابینه در اسرائیل چنین بر می آید که اگر احزاب ائتلافی به شیوه ای با هم کنار نیایند، انحلال کابینه و اعلام برگزاری انتخابات زودرس غیر قابل اجتناب خواهد بود.

البته در طول هفتاد سال استقلال دوباره اسرائیل، کمتر کابینه ای بوده که توانسته باشد دوران چهارساله خدمت خود را تکمیل کند و عمر برخی کابینه ها حتی از شش ماه فراتر نرفته، ولی در حالی که همه احزاب و عامه مردم با انتخابات زودرس مخالفند و آن را موجب هزینه کردن مبالغ کلان می دانند، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که با مشکل پیش آمده، اعلام انتخابات زود رس یک امر اجتناب ناپذیر است.

از یک سو احزاب تعصب گرای مذهبی فشار می آورند که شمار بیشتری از دانشجویان آموزشکده های دینی، موسوم به یشیوا ، از خدمت نظامِ وظیفه معاف شوند و از سوی دیگر، وزیر دفاع که رهبر حزب سکولار ییسرائیل بیتینو می باشد با تعهدی که اعضای حزب خود دارد و همچنین ضرورت های دفاعی کشور، گفته است که اگر چنین قانونی تصویب شود، او کابینه را ترک خواهد گفت.

نزدیکان نخست وزیر امروز (سه شنبه) گفتند که نتانیاهو با اعلام انتخابات زودرس مخالف است. ولی برخی ناظران می گویند که او برای پایان بخشیدن به جدل بین احزاب کابینه تلاش جدی نمی کند.

نظر سنجی هایی که در روزهای اخیر در اسرائیل انجام گرفته نشان می دهد که علیرغم این بحران، و همچنین با وجود اتهامات پلیس نسبت به نخست وزیر، حزب لیکود به رهبری نتانیاهو از محبوبیت بیشتری برخوردار شده و حتی ممکن است کرسی های زیادتری در پارلمان به دست آورد – و این در حالی که به موجب همین نظرسنجی ها، حزب رقیب که “یش عاتید” نامیده می شود شماری از کرسی ها را از دست خواهد داد

یک دیدگاه

  1. هیچ نخست وزیری در اسرائیل عزیز تا به امروز مانند بنیامین نتانیاهو برای آرامش و امنیت اسرائیل تلاش نکرده بود و امیدواریم که مردم فهیم اسرائیل همیشه قدردان ایشان باشند و هیچگاه زحمات ایشان را از یاد نبرند ، و همچنان امیدواریم ایشان سالهای سال سکان نخست وزیری را در دست داشته باشند تا مثل امروز در آینده هم شاهد امنیت و آرامش و رفاه در اسرائیل عزیزمان باشیم

Comments are closed.