با ادامه تنش در مرزهای اسرائیل با لبنان، نخست وزیر و وزیر دفاع، درباره حزب الله با هم مشورت کردند

با توجه به ادامه بحران نظامی در مرزهای اسرائیل با لبنان، که از تهدیدهای حزب الله ناشی می شود، نتانیاهو و بنی گانتس با هم دیدار کردند و به بررسی عمیق اوضاع پرداختند تا با توجه به آن بتوان به برنامه ریزی پرداخت و رفتار آینده ارتش اسرائیل را مشخص ساخت.
پس از آن که تلاش نظامی سه روز پیش حزب الله برای رخنه به خاک اسرائیل و خرابکاری احتمالی در این کشور با شکست روبرو شد، فرض نخستین در اسرائیل آن بود که حزب الله ظاهرا انتقام خود را گرفته و آرامش دوباره برقرار شده است.
حزب الله پیشتر تهدید کرده بود که انتقام خون یکی از فرماندهان خود را که چهارشنبه گذشته در بمباران هوایی در نزدیکی دمشق کشته شد، از اسرائیل خواهد گرفت.
بلافاصله پس از شکست تلاش رخنه یابی به خاک اسرائیل، حزب الله هرگونه ارتباط خود با این ماجرا را تکذیب کرد و گفت انتقام وعده داده شده هنوز عملی نگردیده و حزب الله در انتظار زمان مناسب است.

در اسرائیل ابتدا گمان می شد که حزب الله پیش از آغاز عید قربان، یعنی تا فردا به اقدام تلافی جویانه دست بزند. ولی اکنون ارزیابی آن است که حتی در روزهای عید نیز حزب الله ممکن است در صدد اجرای نیت خود برآید و از این رو آمادگی ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی، برای رویارویی با هرگونه تعرض جدید، همچنان حفظ خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و بنی گانتس وزیر دفاع و جایگرین نخست وزیر، هر دو در مورد واکنش اسرائیل نسبت به تحریکات حزب الله وحدت عقیده دارند. ولی مشاوره بین آن ها برای مشخص ساختن راه آینده، اقدامی ضروری به نظر می رسد.
علیرغم تنش جاری، زندگی عادی در نواحی شمالی اسرائیل، که در نزدیکی مرزهای لبنان و سوریه واقع شده همچنان ادامه دارد.
تنش کنونی که حزب الله لبنان همچنان آن را دامن می زند، در شرائطی است که لبنان به علت ویروس کورونا و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های بانکی ایالات متحده علیه حزب الله به اوج تازه ای رسیده، ولی تلویزیون دولتی ایران خبر داد که حکومت اسلامی مقادیر ریادی آذوقه برای اهالی لبنان فرستاده است تا مانع از ادامه اعتراضات مردم لبنان علیه حزب الله شود