با استقرار سامانه ضد موشکی اس-۳۰۰ در سوریه، معاون وزیر خارجه روسیه به اسرائیل هشدار می دهد

معاون وزیر خارجه روسیه به اسرائیل هشدار داد که پس از استقرار سامانه ضد موشکی اس -۳۰۰ روسی در سوریه، مواظب رفتارهای خود باشد. ولی بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری مشترک با خانم آنگلا مرکل، دوباره تاکید کرد که اسرائیل برای تامین امنیت خود و رویارویی با تهدیدهای امنیتی، به هر اقدام لازم دست خواهد زد.

با این همه، گاهان نظامی می گویند که از دو هفته پیش که هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلیوشین بیست در اثر اصابت موشک سوری در ناحیه لاذقیه سقوط کرد، و ارتش روسیه شدیدا علیه اسرائیل به ابراز خشم پرداخت، اسرائیل عملیات هوایی تازه ای در خاک سوریه انجام نداده است.

معاون وزیر خارجه روسیه، سرگئی وارشینین به خبرنگاران گفت: روسیه پنج سال پیش، به درخواست دولت اسرائیل از فروش سامانه اس -۳۰۰ به سوریه خودداری کرد. ولی اکنون وضع تازه ای به وجود آمده است که روسیه را نمی توان مسوول آن دانست.

با آن که ارتش اسرائیل همه اطلاعات لازم را در اختیار روسیه قرار داد که ثابت می کند شلیک موشک سوری به سوی ایلیوشین دقایق طولانی پس از بازگشت جنگنده های اسرائیلی به خاک کشور بوده، ارتش روسیه همچنان ادعا می کند که یک جنگنده اسرائیلی در پشت ایلیوشین پناه گرفته بود تا از اصابت موشک سوری در امان باشد.

ایالات متحده از استقرار چهار فروند سامانه اس -۳۰۰ روسی در سوریه ابراز ناخرسندی عمیق کرده است. دولت آمریکا همچنین می گوید تا هنگامی که حضور سپاه قدس در سوریه پایان نگرفته، سربازان آمریکایی نیز خاک سوریه را ترک نخواهند گفت.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت که نصب سامانه ضد موشکی در سراسر سوریه، وضع تازه ای به وجود می آورد که اسرائیل باید آن را در نظر داشته باشد.

یک دیدگاه

Comments are closed.