با اعلام تحریم های جدید ایالات متحده علیه رژیم، ظریف خواهان بازگشت آمریکا به برجام شد

بدنبال اعلام تحریم های جدید آمریکا علیه گروه کارهای ساختمانی سپاه پاسداران و با گذشت یکسال و چند ماه پس از خروج ایالات متحده از برجام و اعمال دور جدید تحریم های این کشور علیه بخش عمرانی و تجارت ایران، محمد جواد ظریف در توئیتی نوشت : ایالات متحده به تعهدات خود پایبند بماند و به توافقنامه برجام برگردد.
محمد جواد ظریف گفت : ایالات متحده “از سیاست‌های شکست‌خورده” دست بکشد.
ظریف در ادامه نوشت : “تروریسم اقتصادی علیه کارگران عمرانی” تنها “شکست حداکثری فشار آمریکا” را نشان می‌دهد. ایالات متحده می‌تواند تمام زنان، مردان و کودکان را تحریم کند اما حکومت ایران هرگز در مقابل زورگویی تسلیم نمی‌شوند.
مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه ایلات متحده در توئیتی به تشدید فشارها علیه ایران اشاره کرده و گفت:”آمریکا با هدف قرار دادن بخش عمرانی ایران که تحت کنترل سازمان تروریستی سپاه پاسداران است به دنبال افزایش فشارها علیه رژیم ایران است”.
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده گفت: چهار ماده راهبردی به عنوان موادی که در برنامه‌های هسته‌ای، نظامی یا موشک‌های بالستیکی ایران به کار گرفته می‌شوند شامل این تحریم‌ها می‌شوند.
وی افزود : “فروش آهن، گرافیت،ذغال‌سنگ ناخالص یا آماده و نرم‌افزار هماهنگ‌سازی اهداف صنعتی، در صورت به کار رفتن این مواد در بخش عمرانی ایران، قابل تحریم خواهند بود”.
فرمانده سپاه پاسداران تائید کرد که بیشتر پروژه های عمرانی و اقتصادی و کشاورزی کشور در دستان سپاهیان مومن و خالص انقلاب است .علی مطهری گفت : کارهای عمرانی و افتتاح طرح‌ها کار نظامیان نیست و کار دولتی ها است. این مسئله که در اخبار مشاهده می شود که فردی با لباس نظامی، طرح عمرانی افتتاح می‌کنند؛ این معنی ندارد.
حسن روحانی رییس جمهوری حکومت ایران گفته بود که قدرت در دست دولت نیست و ما تصمیم گیرنده نیستیم .
علی مطهری گفت: از اول تصمیم به قطع رابطه با آمریکا نبوده و خود آنها ارتباطشان با ایران را قطع کردند . علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی نمی گوید بخاطر تسخیر سفارتشان در تهران” ارتباط شان با ایالات متحده قطع شده است
روح الله خمینی نیز پیشتر در تایید و حمایت از تسخیر سفارت آمریکا گفته بود : شما می‌بینید که الان مرکز”به دید وی” فساد آمریکا را جوان‌ها رفته‌اند گرفته‌اند و آمریکا هم هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
علی مطهری گفت : ایجاد ارتباط هم به معنی قبول سیاست های آمریکا نیست. ما با انگلیس و فرانسه ارتباط داریم و ارتباط با آمریکا چیز خاصی نیست.
وی در ارتباط با شرایط کنونی حاکم در انتخاب نمایندگان در مجلس گفت : مجلس هرچه جلوتر رفته، ضعیف تر شده است و نظارت استصوابی از ورود افراد کارآمد، حر و آزاده جلوگیری کرده و برخی از نمایندگان این حرف ها را تایید می کنند. چرا که هرکس انتقادی نسبت به نظام کند، می گویند التزام عملی به ولایت فقیه ندارد و کاندیدا را رد می‌کنند.
وی گفت : این گونه اقدامات بدون اساس باید اصلاح شود و نماینده باید آزادانه صحبت کند. البته ممکن است که خود من هم به خاطر اینگونه سخن گفتن تایید نشوم.