با اعلام خروج پرزیدنت ترامپ از پیمان منع تولید موشک های اتمی با روسیه، آیا جنگ سرد بین شرق و غرب از سر گرفته می شود؟

پوتین و ترامپ دراین دیدار، بسیار دوستانه با هم برخورد کردند

پرزیدنت ترامپ در یک اقدام غافلگیر کننده اعلام داشت که از توافق اتمی سال ۱۹۸۷ با روسیه درباره ممنوعیت تولید موشک های میانبرد که قادر به حمل جنگ افزار هسته ای هستند، کناره گیری می کند.

اقدام رئیس جمهوری آمریکا این پرسش را به میان می آورد که آیا جنگ سرد بین شرق و غرب، به صحنه سیاست جهانی باز می گردد؟

پرزیدنت ترامپ گفت که با بیرون رفتن از این پیمان، دستور می دهد که طراحی و تولید جنگ افزارهای بسیار پیشرفته ای از سر گرفته شود.

استدلال رئیس جمهوری ایالات متحده آن است که روسیه پیمان منع تولید موشک های اتمی را زیر پا گذاشته است – امری که پیشتر خبری درباره آن منتشر نگردیده و اعتراضی از زبان مقامات ارشد آمریکایی شنیده نشده بود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود که او از توافق اتمی برجام خارج می شود، تا به حکومت ایران را ناچار سازد برای رسیدن به یک توافق بهتر، مذاکرات تازه ای را با ایالات متحده آغاز کند. رئیس جمهوری ایالات متحده، اکنون همین نسخه را درباره روسیه تجویز می کند و از دولت مسکو خواسته است که برای امضای پیمان بهتری، به پای میز مذاکرات بیاید.

در پیمانی که سی و یک سال پیش بین آمریکا و روسیه امضا شد، تولید و نگاهداری موشک های بالیستیک که بین سیصد کیلومتر تا سه هزار کیلومتر برد دارند ممنوع اعلام شده بود.

پرزیدنت ترامپ، اکنون دولت پرزیدنت پوتین را در برابر تصمیم دشواری قرار می دهد و ممکن است تنش بزرگی در روابط دو کشور به وجود آید که رو به افزایش رود.

حکومت اسلامی ایران اخیرا تصمیم گرفته از کشورهای غربی دوری کند و به سوی روسیه و چین روی آورد. تصمیم پرزیدنت ترامپ ممکن است همکاری های روسیه با حکومت ایران را گسترش بخشد. ولی بعید است که یک محور سیاسی بین دو کشور ایجاد شود. رژیم ایران امید دارد که دولت چین نیز به عضویت چنین محوری در آید.

2 دیدگاه‌

  1. شآلوم!
    من انگلیسی این دیدار را گوش کردم، زمانی که پرزیدنت روسیه فرمودند: اکنون توپ در زمین شما است، و امام ترامپ همان توپ را به سمت ردیف اول نشست انداختند که مهربان پمپئو و مهربانو میلینیا ترامپ بانوی اول نشسته بودند، در ابتدای همین نشست بود که خبرنگاری خاطی هم که قصد برهم زدن جلسه را با یک عملیات نمایشی داشت، از جلسه به آرامی اخراج شد.
    با تشکر از رادیو پیام اسرائیل.

Comments are closed.