با افزایش دوباره دور جدید تحریمهای آمریکا علیه حکومت، رئیس بانک مرکزی برای آزاد سازی منابع مالی ایران به عراق رفت

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران برای آزاد کردن منابع مالی کشورش برای مذاکره با مقامات بانکی و اقتصادی عراق راهی  بغداد شد.

یادآور می شود که  همتی  پیش از این نیز سفرهایی به عراق به منظور پیگیری آزادسازی منابع ایران داشته است.  برخی منابع خبری در ایران می گویند  احتمال آزادسازی منابع مالی تهران  در عراق بالاست.

گفته شده است که در طی  یک ماه گذشته، رئیس‌کل بانک مرکزی عراق و مدیرعامل بانک تجارت عراق TBI)  )  تغییر کردند، این دو تغییر مهم می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای بازگشت منابع ارزی ایران که در کشور عراق مسدود شده است.

در ادامه این خبر امده است که  مصطفی غالب مخیف، رئیس بانک مرکزی و سالم چلبی، به عنوان مدیرعامل جدید بانک  تجارت عراق TBI منصوب شدند. به گفته منابع بانکی، این تغییرات در سیستم بانکی عراق می‌تواند در وصول منابع بسیار زیاد بانک مرکزی ایران در این کشور موثر باشد.

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی حکومت ، پیشتر گفته بود که  ارزش صادرات گاز و برق ایران به عراق سالیانه، چندین میلیارد دلار است.

او افزوده که علاوه بر این میلیاردها دلار از منابع بانک مرکزی ایران در این کشور است که درمورد نحوه استفاده از آن براساس تفاهمنامه سال گذشته به توافق رسیدیم.

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز در این باره نوشته است:   این چندمین سفر همتی به عراق برای “آزادسازی منابع ایران” است.