با افشاگری درباره خرابکاری در سانتریفوژها، احتمال سابوتاژ در پایگاه پرتاب موشک هم قوت گرفت

مقامات حکومت اسلامی ایران یک بار دیگر تاکید کردند که انفجار موشک پرتابگر ماهواره ناهید پیش از آن که به فضا فرستاده شود، جنبه خطای فنی داشته و خرابکاری صورت نگرفته است، با انتشار گزارش هایی درباره آلوده ساختن سانتریفوژها به ویروس استاکس نت و از کار انداختن یک هزار سانتریفوژ، اکنون این احتمال دوباره مطرح شده که انفجار موشک نیز در نتیجه خرابکاری در سیستم پرتاب آن از طریق رخنه دادن ویروس بدافزار بوده است.

این نخستین بار نیز که موشک های رژیم ایران پیش از پرتاب شدن، به ناگهان منفجر می شوند. در حادثه مشابهی که چند سال پیش روی داد، فرمانده برنامه های موشکی رژیم نیز کشته شد. در ماه های اخیر فاش شده بود که این انفجار در نتیجه خرابکاری در دستگاه های کامپیوتری پرتاب موشک رخ داده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی،  پیشتر گفته بود: آنچه که در دولت مورد بحث قرار گرفت و مطرح شد این بود که انفجار در سکو بوده و هنوز ماهواره‌ای به سکو منتقل نشده بود و او گفت که انفجار در محل تست رخ داده و در حال عملیات پرتاب به وقوع نپیوسته است.

وی افزود: علت این انفجار خطای فنی بوده  و کارشناسان در این موضوع اتفاق نظر دارند و خود آن هم کاملا مشخص است که چگونه رخ داده است.

ربیعی گفت : ما نمی‌دانیم چطور رئیس جمهور آمریکا عکس می‌گذارد و توییت می‌زند و عکس ماهواره منتشر می‌کند و با ذوق زدگی با موضوع برخورد می کند این هم قابل فهم نیست شاید از بی سوژگی درباره ایران است که مطرح می‌کند.

برخی منابع خبری احتمال می دهند که این بار نیز سخنگوی دولت دروغ می گوید و در نتیجه انفجار، موشک ناهید نیز نابود شده است. ولی بررسی میزان درستی این احتمال مقدور نیست.

در پی انتشار تصاویر خبری ناموفق پرتاب موشک ایران از مرکز فضایی در سمنان، و سکوت حکومت ایران در مقابل آن ،پرزیدنت  ترامپ در واکنش به این خبر توئیت کرد که پرتاب نا موفق بوده وکشورش هیچ نقشی در انفجار سایت موشکی ایران در سمنان نداشته است.

ایالات متحده پیشتر با قاطعیت گفته بود که هدف وافعی از پرتاب این موشک، قرار دادن ماهواره در مدار کره زمین نیست، بلکه رژیم می خواهد با این بهانه، موشک قاره پیمایی را آزمایش کند که بتواند به پایتخت های کشورهای اروپای غربی و حتی سواحل شرقی ایالات متحده نیز برسد.

پرزیدنت ترامپ گفته بود که ایالات متحده در جریان انفجار موشک ایرانی، هیچ نقشی نداشته است.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات حکومت در واکنش به این خبر پیشتر گفته بود : ناهید یک حالش خوب بوده و اکنون هم در آزمایشگاه مستقر است. و هنوز به منظور پرتاب به آسمان به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تحویل داده نشده است.