با بالا گرفتن تنش‌ها در عراق و پیام تهدید آمیز ظریف؛ و مقامات ایران، ترامپ با نیمه کاره گذاشتن تعطیلات به کاخ سفید بازگشت 

محمد جواد ظریف، روز گذشته با انتشار پیامی در توییتر  از دریافت اطلاعاتی از عراق سخن گفت که به گفته او از «نقشه ای برای سر هم کردن بهانه ای برای جنگ حکایت دارد».

ظریف در ادامه در واکنش به پرواز مجدد بمب افکن های آمریکایی “بی ۵۲” در نزدیکی مرزهای ایران پرزیدنت ترامپ، و”همدستانش” را متهم کرد که «به جای مقابله با شیوع کووید ۱۹ در آمریکا میلیاردها دلار را با اعزام بمب افکن ها و ناوگان جنگی به منطقه هدر  می دهند».

او  در انتهای توئیت خود به زبان انگلیسی هشدار داد: هرچند ایران به دنبال جنگ نیست اما «به طور آشکار و مستقیم از مردم، امنیت و منافع حیاتی خود دفاع خواهد کرد».

در همین رابطه، مقامات وزارت دفاع ایالات متحده  اعلام کردند که دو فروند بمب افکن “بی ۵۲” این کشور پس از برخاستن از پایگاهی هوایی در ایالت داکوتای شمالی بر فراز خاورمیانه به پرواز درآمدند. مسئولان آمریکایی هدف از ماموریت این بمب افکن ها را “مهار” ایران در آستانه اولین سالمرگ  قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در نزدیکی فرودگاه بغداد عنوان کردند.

در همین حال رسانه های خبری گزارش دادند که پرزیدنت ترامپ که قرار بود امروز (آدینه)  به واشنگتن بازگردد تعطیلات شب سال نوی خود را در فلوریدا نیمه تمام گذاشت و راهی پایتخت شد.

خبرگزاری  آسوشیتدپرس در این باره گزارش داد : چالش های اقتصادی، اختلاف با کنگره بر سر بودجه دفاعی و کمک مالی مستقیم به مردم به دلیل بحران ناشی از کورونا و همچنین نزدیک شدن به شش ژانویه و ادعای وی مبنی بر تقلب در انتخابات در کنار فرارسیدن نخستین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی از جمله عواملی است که می تواند بازگشت غیرمعمول او به پایتخت را توجیه کند.

گفتنی است شایعات درباره امکان درگیری نظامی بین حکومت ایران و آمریکا در این روزها در حالی تشدید شده است که سال گذشته هم پرزیدنت  ترامپ نه از کاخ سفید که از فلوریدا دستور کشتن قاسم سلیمانی را صادر کرد.

در ادامه این خبر امده است که بدنبال تحرکات گروه های نیابتی ایران در منطقه، مقامات عراق اعلام کردند که گروهی از ملوانان حین انتقال نفت از یک نفت کش عراقی به یک کشتی دیگر در خلیج فارس یک “شیء مشکوک” کشف کردند. مقامات عراقی گمان می کنند که شیء کشف شده می تواند یک مین باشد.

در همین رابطه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که وضعیت مرتبط با کشف «شیء مشکوک» را دنبال می کند. واشنگتن سال گذشته ایران را مسئول حمله با مین به چند نفتکش در تنگه هرمز و خلیج فارس معرفی کرده بود. اما در مقابل رژیم  ایران این اتهام ها را رد کرد.

همزمان با این تحرکات پلیس عراق نیز اعلام کرد که یک بمب در مسیر عبور کاروان متعلق به یک شرکت عراقی که حمایت تدارکاتی از نیروهای آمریکایی انجام می دهد منفجر شد. بنا به اعلام مقامات پلیس عراق این حادثه در منطقه یوسفیه در جنوب بغداد روی داد.

بنا به گزارش ها انفجار این بمب آسیب مختصری را به کاروان متعلق به شرکت عراقی وارد کرد اما خودروها پس از توقفی کوتاه به حرکت خود ادامه دادند.

سی‌ان‌ان درباره این تحرکات در منطقه  به نقل از یک مقام ارشد دفاعی نوشت که مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، «توجه بسیار دقیقی به به وضعیت دارد. ارتش بر این باور نیست که حمله‌ای در شرف وقوع است اما همه اقدام‌های احتیاطی را در پیش می‌گیرد تا مطمئن شود همزمان با محافظت از نیروهای آمریکایی، ایران را بازمی‌دارد».

پیشتر،نیز ژنرال مکنزی  فرمانده سنتکام،‌ گفته بود: «ایالات متحده همچنان به به‌کارگیری ظرفیت‌های آماده به جنگ خود در منطقه تحت مسئولیت ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا ادامه می‌دهد تا از هرگونه دشمنی احتمالی جلوگیری کرده و روشن کند ما آماده‌ و قادریم هرگونه تهاجمی که متوجه آمریکایی‌ها و منافعمان باشد را پاسخ دهیم».