با به صفر رسیدن میزان مرگ و میر در اثر کورونا، اسرائیل به حذف کامل همه محدودیت ها نزدیک تر شده است

همراه با آغاز واکسیناسیون نوجوانان اسرائیلی که سن آن ها بین ۱۲ تا ۱۶ سال است، وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد که از سه شنبه آینده (هشت روز دیگر) استفاده از ماسک در فضاهای بسته نیز غیرضروری می شود و اصولا استفاده از ماسک در سراسر کشور و در هر مکان متوقف می گردد.

علت این اقدام آن است که میزان مرگ و میر بر اثر کورونا در هفته های اخیر به صفر رسیده و همچنین شمار مبتلایان نیز ناچیز است و این واقعیت دلگرم کننده، به مقامات بهداشتی کشور امکان داده استفاده از ماسک را غیر ضروری اعلام کنند.

حدود ده روز پیش بود که وزارت بهداشت اعلام کرد از این پس استفاده از ماسک در فضای باز ضرورتی نخواهد داشت و از هفته آینده، در فضای بسته نیز ماسک زدن غیرضروری می شود و زندگی در اسرائیل گام دیگری به حالت عادی نزدیک می گردد.

فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و بازرگانی در اسرائیل کم و بیش به حال عادی بازگشته، ولی همچنان ورود مسافران خارجی با محدودیت های احتیاط آمیز همراه می باشد. بیم آن میرود که این مسافران نوع جدیدی از ویروس را به همراه آورند و اوضاع در کشور دگرگون شود.

برخی ویروس شناسان توصیه می کنند که از این پس، استفاده از ماسک برای دانش آموزان نیز منتفی شود. آنان می گویند اگر برای بزرگسالان استفاده از ماسک غیرضروری اعلام می گیرد، باید دانش آموزان دبستان و دبیرستان را نیز از آن معاف کرد. ولی در این زمینه هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

واکسیناسیون نوجوانان بین ۱۲ تا شانزده ساله از روز گذشته (یکشنبه) آغاز گردید، ولی برخی والدین نسبت به آن التهاب زیادی نشان نمی دهند.

شرکت فایزر از دو ماه پیش اعلام کرد که استفاده از واکسن برای این گروه سنی مجاز است. ولی در هفته های اخیر خبر رسید که مواردی از آسیب به ماهیچه قلب و یا لخته شدن خون رخ داده است. پزشکان اسرائیلی می گویند که در هر ۴۳ هزار مورد واکسیناسیون جوانان، تنها یک مورد از این پدیده رخ داده که آن هم پس از یک یا دو هفته برطرف شده است.

با این همه، وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرده که واکسیناسیون این گروه سنی اجباری نیست و هر خانواده می تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد. در عین حال، بسیاری از نوجوانان مایل به تزریق واکسن هستند و می گویند که پس از آن، می توانند آزادانه به هر نوع فعالیتی دست بزنند.