با تصویب پیمان دوستی اسرائیل و امارات عربی متحده، روند عادی سازی روابط شتاب بیشتری می گیرد

پارلمان اسرائیل (کنست) پیمان عادی سازی روابط بین اسرائیل و امارات عربی متحده را مورد بررسی قرار می دهد و آن را به رای گیری می گذارد. ارزیابی شده که اکثریت بزرگی از نمایندگان مجلس اسرائیل به آن رای موافق خواهند داد و شاید تنها نمایندگان جبهه حزبی عربی به آن رای مخالف دهند و ادعا کنند که منافع فلسطینی ها در آن در نظر گرفته نشده است.

این پیمان روز گذشته (دوشنبه) در جلسه هفتگی هیات دولت اسرائیل مورد تصویب قرار گرفت و با تصویب مشابه در کنست، جنبه قانونی و اجرایی خواهد داشت.

در دفتر نخست وزیری اعلام کرد که انتظار می رود در آینده بسیار نزدیک، دیداری بین بنیامین نتانیاهو و محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات، انجام خواهد گرفت که می تواند سرآغاز رسمی شدن مناسبات دو کشور باشد. نتانیاهو در جلسه هفتگی هیات دولت گفت که چند روز پیش پیرامون این دیدار، تلفنی با ولیعهد امارات گفتگو کرده است.

نتانیاهو گفت که ولیعهد امارات را رسما برای دیدار از اسرائیل دعوت کرده و محمد بن زاید نیز متقابلا او را به دیدار از ابوظبی دعوت کرده است.

زمان انجام این دیدارها، در آینده نزدیک تعیین خواهد شد.

ولیعهد امارات نیز در توییتر خود گفتگوی تلفنی با نتانیاهو را مورد تایید قرار داد و گفت که عادی سازی روابط ، به هدف برقراری ثبات در منطقه و پیشبرد صلح و آشتی صورت می گیرد.

برخی منابع خبری می گویند که در سال های اخیر و در چارچوب تلاش برای برقراری روابط بین دو کشور، نتانیاهو دست کم دو بار از ابوظبی دیدن داشته و با ولیعهد امارات گفتگو کرده است.

آگاهان می گویند که اسرائیل در چارچوب پیمان صلح با امارات، دو امتیاز به آن میرنشین اعطا کرده که یکی متوقف ساختن روند الحاق بخش هایی از کرانه غربی به خاک اسرائیل می باشد – امری که با ابراز خشم فلسطینیان روبرو گردید و همه کشورهای عرب نیز با آن مخالفت کرده اند.

امتیاز دومی که اسرائیل به امارات داد، پس گرفتن مخالفت خود با فروش جنگنده های رادارگریز پیشرفته اف -۳۵ به آن کشور بود. ولی وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتس در جلسه هیات دولت پیش از رای گیری نسبت به این پیمان گفت که وزارت دفاع مسئول حفظ برتری دفاعی اسرائیل در منطقه است و در این زمینه، تماس های لازم با مقامات آمریکایی برقرار است و دولت واشنگتن قول لازم را به اسرائیل داده است. یکی از راهکاری مطرح شده آن است که هواپیماهای ارسالی به امارات، دارای پیشرفته ترین تجهیزاتی که اسرائیل به آن مجهز خواهد بود، نباشد.

قرار است در هفته آینده دو هیات رسمی از امارات به اسرائیل بیایند تا گفتگوها پیرامون گسترش همکاری بین دو کشور ادامه یابد. در هفته های پیش، دست کم دو هیات اسرائیلی از ابوظبی دیدن داشته اند و پیرامون همکاری در امور انرژی، تکنولوژی و بازرگانی و اقتصادی، توافق هایی بین دو کشور صورت گرفته است.