با توجه به تلاش های گسترده کنونی، آیا واقعا جنگ بین اسرائیل و ایران بر سر اتم، اجتناب ناپذیر است؟

مردم دنیا و به ویژه ایرانیان اکنون در انتظار آن هستند که ببینند تلاش های بین المللی برای جلوگیری از ادامه خطرناک برنامه های اتمی رژیم ایران به کجا می رسد. هم اکنون تلاش های گسترده ای از جانب ایالات متحده، کشورهای اروپایی، آژانس بین المللی انرژی اتم و نهاده ها دیگر ادامه دارد. ولی آیا همه این تلاش ها خواهد توانست برنامه های شتاب زده رژیم ایران را متوقف سازد و احتمال ساخت بمب اتمی را منتفی سازد.

بسیاری از تحلیلگران اسرائیلی و جهانی نسبت به احتمال موفقیت این تلاش ها ابراز تردید می کنند. گره کور در آن است که رژیم ایران اگر هم به مذاکرات برجامی باز گردد، خواهان برداشتن فوری همه تحریم هاست که باید حتی تحریم هایی را که به برنامه اتمی ارتباطی ندارد لغو کند، اما ایالات متحده خواهان توقف برنامه ها و اعتماد سازی است که تنها پس از آن تحریم های برجامی برداشته خواهد شد، ولی تحریم های دیگر و از جمله فعالیت های تروریستی و ادامه اشغال سفارت آمریکا در تهران لغو نخواهد شد.

اویگدور لیبرمن رهبر پرنفوذ حزب “ییسرائل بینتنو” و وزیر اقتصاد و دارایی که در سال های گذشته وزیر دفاع بود، به صراحت می گوید که پرسش آن نیست که آیا جنگی بین اسرائیل و رژیم ایران به خاطر برنامه های اتمی رخ خواهد داد یا نه، بلکه پرسش در آن است که این جنگ چه هنگام آغاز خواهد شد.

البته رابرت مالی سرپرست امور تحریم ایران در وزارت خارجه آمریکا و همچنین آنتونی بلینکن وزیر خارجه، بارها گفته اند که به راه دیپلماسی همچنان ادامه می دهند. رابرت مالی همین سخن را در دیدارهای متعددی که با مقامات مسؤول کشورهای اروپایی و حتی بلندپایگان امیرنشین های عرب تکرار کرده است. ولی بسیاری از تحلیلگران می گویند که امکان ندارد رژیم ایران بدون گسترش تحریم ها و تهدید به حمله نظامی، بتواند رژیم ایران را به مرحله گذشت برساند.

رسانه های جهانی در این روز با سروصدای زیاد نوشتند که ارتش اسرائیل نیز در هفته های اخیر تمرین های هوایی برای حمله به تاسیسات اتمی ایران را از سر گرفته و ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل گفته است که افزایش یک و نیم میلیارد دلاری بودجه دفاعی اسرائیل به هدف به روز کردن برنامه های حمله نظامی می باشد.

تمرین های نظامی به تاسیسات اتمی رژیم ایران، در پانزده سال پیش و حتی زودتر از آن آغاز شده و هواپیمای جنگی اسرائیل بارها برنامه پرواز به راه های دور را در حریم هوایی یونان و کشورهای دیگر حوزه دریای مدیترانه و حتی بر فراز این دریا تمرین کرده اند. ولی اکنون با توجه به افزایش قدرت دفاعی رژیم ایران و پیشرفت های علمی و تکنولوژی و همچنین مجهز شدن اسرائیل به وسایل جنگی جدید از قبیل جنگنده اف ۳۵ برنامه های تهاجمی روز روز بهبود می یابد.

ولی آیا واقعا جنگ به وقوع خواهد پیوست؟

با آنکه درباره رویدادهای آینده نمی توان پیش بینی قاطع کرد، ولی در حال حاضر ارزیابی می شود که همه اقدامات اسرائیل به هدف افزایش فشار بر غرب و شرق است که با شیوه دیپلماتیک که به آن وفادار مانده اند، بتوانند این معضل را حل کنند. ولی دز آن جا که در دراز مدت، بعید است که این شیوه به نتیجه برسد، ممکن است راه دیگری جز ویران کردن تاسیسات اتمی، باقی نماند.