با تیراندازی ماموران دریابانی در سیریک، دو سوخت بر بلوچ اهل روستای گهردو کشته و زخمی شدند

به گزارش کمپین فعالین بلوچ نیروهای دریابانی دو روز پیش به سمت چند قایق سوخت‌بر آتش گشوده و تعدادی از سوخت‌بران را  کشته و زخمی کردند.و مردم این منطقه نیز در پاسخ تعدادی از قایق‌های گشتی نیروهای دریابانی سپاه پاسداران را به آتش کشیدند.

در همین راستا،  خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران ، نیز به نقل از حسین دهکی، فرمانده مرزبانی هرمزگان، نوشته است : «مرزبانان در حین پایش نوار مرزی و گشت زنی در حوزه استحفاظی در سواحل سیریک و در نزدیکی بندر کوهستک» متوجه «چندین فروند شناور فعال در قاچاق سوخت» می شوند که  برای متوقف کردن شناور «به سمت سیستم رانشی شناور تیراندازی کردند، که با اصابت گلوله به یک نفر از خدمه شناور» کشته شد.

به گزارش کمپین فعالان بلوچ، مردم منطقه در اعتراض به این کشتار از روز گذشته (آدینه ) تا امروز (شنبه) تعدادی از قایق‌های گشتی نیروهای دریابانی سپاه پاسداران را به آتش کشیدند. همچنین اهالی غرب مکران مملکت بلوچستان با دادن فراخوان از همه اقشار خواستند تا امروز (شنبه ) در مقابل فرمانداری سیریک تجمع مسالمت آمیز برگزار کنند.

فرمانده مرزبانی هرمزگان ادعا کرده است که سوخت‌بران تلاش کردند که فرار کنند اما نیروهای مرزبانی آنها را تعقیب کرده‌اند.

وی در ادامه  گفته که به دنبال انتشار خبر این درگیری معترضان «به مقر مرزبانان هرمزگان در اسکله بندر کوهستک حمله‌ور شده و به تعدادی از شناورهای سازمانی و تجهیزات دریابانی» و همچنین «خودروهای شرکت نفت آسیب وارد کرده و چند تن از مرزبانان را به شدت مجروح کردند.»

وی در حالی این ادعا را مطرح می کند که کمپین فعالان بلوچ گزارش داده اند که نیروهای امنیتی به سوی معترضان در بندر کوهستک تیراندازی کرده‌اند. و هنوزهم  گزارشی در خصوص تلفاتی احتمالی این تیراندازی منتشر نشده است.

تیراندازی مرزبانان به سوخت بران در هرمزگان در حالی رخ داده است که ماموران امنیتی روز چهارم اسفند به سوی برخی سوخت‌بران که به محدودیت‌های تازه سپاه پاسداران برای حمل‌وفروش سوخت در پاکستان معترض بودند، شلیک کردند و برخی از آن‌ها را کشتند و برخی را زخمی کردند.

معترضان به کشته‌شدن سوخت‌بران در جنوب ایران قایق‌های دریابانی سپاه را به آتش کشیدند

بخش‌های جنوبی ایران و به ویژه جنوب شرق این کشور در استان سیستان و بلوچستان در روزها و هفته‌های گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود که در نتیجه کشته شدن تعدادی از سوخت‌بران به راه افتاد. در این اعتراضات تعداد قابل توجهی از معترضان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند. هر چند آمار دقیقی از کشته‌های این اعتراضات وجود ندارد، اما فعالان بلوچ شمار آنها را ده‌ها نفر اعلام کرده‌اند.

به مانند همه اعتراضات سال‌های اخیر در ایران، با هدف جلوگیری از انتشار اخبار اعتراضات و سرکوب آنها، ایران دسترسی مردم این منطقه به اینترنت را برای روزهای متوالی قطع کرد.