با رد استیضاح ترامپ در مجلس سنا، رئیس جمهوری پیشین ممکن است تشکل سیاسی جدیدی به وجود آورد

 

واکنش پرزیدنت ترامپ به شکست دموکرات ها برای استیضاح او در سنای ایالات متحده، این تصور را تقویت می کند که او ممکن است درصدد برآید تشکیلات سیاسی جدیدی، از میان راستگرایان آمریکایی برپا کند که موجب متلاشی شدن حزب جمهوریخواه گردد.
مجلس سنا در کنگره ایالات متحده، پس از چند روز بحث و مجادله در مورد استیضاح رئیس جمهوری پیشین، این خواست دموکرات ها را رد کرد و پیشنهاد آنان از اکثریت لازم که همانا دو سوم کل اعضا، یعنی ۶۷ نفر است، برخوردار نگردید.
این دومین بار بود که پرزیدنت ترامپ مورد استیضاح قرار می گرفت و تلاش دموکرات ها با شکست روبرو شد.
او در پیامی که انتشار داد، ضمن ابراز خرسندی بسیار از شکست این تلاش، گفت: اکنون هنگام آن است که تلاش ها برای رساندن ایالات متحده به عضمت و شکوه، از سر گرفته شود.
آشنایان امور ایالات متحده می گویند که تا کنون سابقه نداشته است که یک رئیس جمهوری در جریان خدمت خود و حتی در پایان آن، دو بار مورد استیضاح قرار گیرد.

پرزیدنت ترامپ از همان روزهای نخستین که در انتخابات پیروز شد و به قدرت رسید، گفته بود که دشمنان بسیاری دارد که بر رسانه های همگانی در ایالات متحده مسلط هستند و اخبار دروغین انتشار می دهند. به علت همین نگران بود و  او عملا شبکه های تلویزیونی و روزنامه ها را تحریم کرد و پیام های خود را از طریق توییتر منتشر می ساخت، که اکنون آن وسیله نیز از او سلب شده است.
پرزیدنت ترامپ که همیشه گفته بود که در انتخابات تقلب شده، این اتهام را پس از شکست در انتخابات دوران دوم ریاست جمهوری خود شدیدتر ساخت و طرفداران خود را تشویق کرد اعتراضات خویش را گسترده تر سازند.
او دموکرات ها را متهم ساخت که از همان ماه های نخستین ریاست جمهوری وی، تلاش کردند برایش پاپوش بدوزند و این تلاش حتی پس از پایان دوران ریاست جمهوری او ادامه یافت و با تلاش برای استیضاح دوبارۀ وی به اوج رسید.
آشنایان امور می گویند که پرزیدنت ترامپ از رفتار سران حزب جمهوریخواه نسبت به خود نیز خشنود نیست. این واقعیت که هفت تن از جمهوریخواهان نیز در سنا علیه وی رای دادند، او را بیش از پیش خشمناک می سازد و بنایراین، احتمال بسیار دارد که او در آینده ای نه چندان دور، گام های نخستین را برای برپایی یک تشکل سیاسی جدید بردارد.
تحلیلگران یادآوری می کنند که پرزیدنت ترامپ در انتخابات دور دوم، بیش از هفتاد میلیون رای آورد و در میان جناح راستگرا در ایالات متحده همچنان از محبوبیت زیادی برخوردار است و ممکن است با استناد بر این حمایت ها، درصدد برپایی حزب جدیدی برآید که بی تردید موجب تضعیف جمهوریخواهان، و حتی احتمالا، انشعاب در آن حزب خواهد شد.
هدف استیضاحی که با شکست روبرو شد آن بود که پرزیدنت دونالد ترامپ را برای همیشه از صحنه سیاسی ایالات متحده حذف کند. ولی ترامپ، هرگز شکست را نپذیرفت و از آن، به صورت تخت پرش برای رسیدن به پیروزی بعدی بهره گیری کرده است.