با سه برابر کردن نرخ بنزین، رژیم از خیزش مردمی بیمناک است و گرانی نجومی کالا شتاب می‌گیرد

سه برابر شدن ناگهانی نرخ بنزین در ایران، که بزرگترین افزایش قیمت در دوران چهل ساله حکومت اسلامی بوده، گام بزرگ دیگری اقتصاد حکومت را به ورشکستگی و سقوط نزدیک می کند. این گرانی در حالی اعلام می شود که نرخ تورم در ایران به رکورد باورنکردنی و تازه‌ای رسیده که حتی یک دانه سیب یا یک تخم مرغ یا یک گرده نان به نرخ نجومی رسیده و اقتصاد دوران سقوط روسیه تزاری را تداعی می کند که برای خرید کوچکترین مایحتاج عمومی، مردم ناچار بودند یک بسته بزرگ اسکناس با خود حمل کنند.

حکومت ایران مدت مدیدی ایستادگی کرد که به این اقدام دست نزند. زیرا بهای سوخت بر همه کالاهای تولیدی تاثیر عمده می گذارد و تورم را بالاتر می برد و دور باطلی را ایجاد می کند که متوقف کردن آن غیرممکن می شود.

دولت روحانی هیچ چاره دیگری جز سه برابر کردن نرخ فرآورده های نفتی نداشت زیرا هزینه پالایش نفت و تولید بنزین بیش از بهای فروش آن در جایگاه های سوخت بود. علاوه بر این، حکومت همچنان بخش عمده ای از بنزین اتومبیل را از کشورهای خارجی وارد می کند و برای خرید آن به دلاری نیاز دارد که هرچه زمان می گذرد، کمیاب تر می شود.

چهل و یک سال از آغاز حکومتشان می گذرد و در حالی که در صنعت موشک سازی پیشرفت‌های عمده داشته‌اند، هنوز نتوانسته پالایشگاه‌هایی برپا کنند که ایران را از واردات بنزین بی نیاز سازد. این واقعیت تلخ، یکی از بارزترین نشان‌های بی لیاقی این رژیم در اداره کردن امور کشور است.

تجربه گذشته نشان می‌دهد که مردم به امور مالی و معیشتی، توجه بسیار دارند و از این رو حکومت همچنان بیمناک است که چنین افزایش بهای سوخت، ممکن است باعث خیزش مردمی باشد. در موارد گذشته، مردم در اعتراض به بالا رفتن نرخ بنزین، جایگاه‌ها را به آتش کشیده‌اند و از این رو، به نیروهای انتظامی و امنیتی دستور داده شده بود که از ساعات دیشب در جایگاه‌ها مستقر گردند و هرگونه اقدام اعتراضی مردم را پیش از آن که گسترش یابد، سرکوب کنند.

در سال‌های گذشته، پس از افزایش بهای سوخت، مردم به اعتراض پرداخته و حتی شماری از جایگاه‌ها را به آتش کشیدند. حکومت با این تدبیر جدید، می خواهد از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کند.

شرکت پخش فرآورده های نفتی ادعا می کند که در تامین سوخت مورد نیاز و در دسترس مردم قرار دادن آن، مشکلی وجود ندارد. سخنگوی شرکت این واقعیت را نادیده گرفت که مشکل اصلی، سه برابر شدن نرخ سوخت می‌باشد و سنگینی بیشتری بر بودجه خانواده‌ها وارد می‌کند.

فرمانده سپاه پاسداران، حسین سلامی، در تلاش برای فرو نشاندن شهروندان و جلوگیری از یک خیزش مردمی، خطاب به روزنامه نگاران ادعا کرد که سپاه بزرگترین تامین کننده حقوق شهروندان می‌باشد. این ادعا در حالی عنوان می‌شود که سپاه پاسداران یکی از سرکوبگرترین نهادهای رژیم است و از دولت امتیازات مالی کلانی را هر ماه طلب می کند و حاضر به گذشت کردن از آن نمی باشد.

بیشتر بخوانید: قیمت بنزین در ایران به یکباره ۳ برابر شد

یک دیدگاه

  1. خطاب به دست اندرکاران رادیو اسرائیل
    خسته نباشید ، خواستیم از طریق رادیو اسرائیل صدای خود را به مسئولین اسرائیل و امریکا برسانیم : خانمها و آقایان مسئول در کشور اسرائیل ، دشمنان شما و ما در جغرافیای ایران، رژیم آدمخوار ، پلید ، فاسد و وحشی آخوندی و مزدوران آنها میباشد ، شما سلاح لازم برای برخورد با آنها را دارید و از امکانات فراوان برای رویارویی دراختیار دارید ، اما ملت ایران آن بخشی که سگ رژیم نیستند با دست خالی و بدون حمایت امکان مقابله با آنها را ندارند ، توجه کنید در حال حاضر در عراق ، لبنان ، هنگ کنک ، شیلی مردم در حال مبارزه با حکام خود هستند و مقابل آنها از حداقل خوی انسانی برخوردار هستند که با توپ و تانک مقابل مردم خود نمی ایستند . ولی حکام کفتار حاکم بر ایران و سگهایش برای بقای خود حاضر به هر کاری است . میداند که مقابل اسرائیل توان ایستادگی ندارد ولی میتواند ملت ایران را کشتار کند . همیشه میگوید که اسرائیل را نابود خواهد کرد و نمیگوید امریکا را نابود میکند بنابراین ما و شما دشمن مشترک داریم و از شما انتظار همراهی و کمک داریم بهر شکل ممکن . از راهنمایی گرفته تا سلاح

Comments are closed.