با شدت تنش، آیا درگیری بین پوتین و ترامپ، دوباره آتش جنگ را در جهان شعله ور خواهد ساخت؟

 

بالاخره قدرت نمایی و اظهارات ترامپ در رابطه با افزایش نیروی نظامی و انتقادهای اخیر آمریکا از سیاست تجاوز کارانه سایبری در انتخابات این کشور، پوتین را وادار به جواب کرد.

گرچه پوتین جواب تفسیر های کارشناسان سیاسی را که در چند روز اخیر شروع جنگ سرد را احتمالی میدانستند، رد کرد و گفت، جنگ سرد شروع نخواهد شد، اما سخنانش چندان با مشکلات روز هماهنگی نداشت زیرا، مشکل سوریه و کره شمالی از همه بیشتر همکاری روسیه با جمهوری اسلامی ایران اروپا را نیز که تا کنون اهمیت چندانی به این همکاری نمیداد، نگران کرده است.

آنچه پوتین در رابطه با تجهیزات نظامی جدید از جمله راکت های اینترکونتیننتال، راکت هایی که به کلاهک اتمی تجهیز می‌شوند و جدیدترین تکنیک نظامی در نطق سالانه خود بر شمرد، حاکی از این است که روسیه در سر آغاز یک قدرت طلبی حتی با استفاده از تسلیحات نظامی قرار گرفته و به احتمال زیاد جهان را وارد گودال تاریک و سرد جنگ سرد میکند زیرا ناو هواپیمابر کارل وینسون (USS Carl Vinson ) از تنگه هرمز بین دوبی و ایران گذشته و وارد خلیج فارس شد.

ناظران سیاسی عقیده دارند، حضور آمریکا با قدرت فعلی در خلیج فارس، روسیه را نگران کرده و پوتین در سخنانش اعلام نکرد که آیا راکت های جدید قاره پیمای روسیه آماده به کار شده‌اند و حتی نگفت چه زمانی طول خواهد کشید.

در گزارش مستقیم کانال اول شبکه تلویزیون ملی آلمان از مسکو افراد اپوزیسیون روسیه می‌گویند، پوتین با نطق خود ناراحتی‌های مردم را از گرسنگی، موقعیت بد اقتصادی و افزایش هزینه زندگی منحرف میکند.

از سویی دیگر کارشناسان سیاسی اتحادیه اروپا در تفسیر های مختلف خود آورده اند، آنچه پوتین در رابطه با قدرت دفاعی مدرن روسیه گفت، جوابی بود به ناتو. پوتین نمیخواهد اجازه دهد، توازن قوا در اروپا در رابطه با افزایش قدرت نظامی ناتو به زیان روسیه تمام شود. اهداف و نقشه کشورهایی که ناتو در آن‌ها مراکز پرتاپ راکت بر پا کرده، خاری است در چشم پوتین.

پاتریک دیک مان کارشناس ناتو و گزارشگر منابع استراتژی در اروپا میگوید، پوتین نگران افزایش قدرت ناتو در اروپا است. ناتو در کشور های مختلف اتحادیه اروپا در نزدیکی روسیه مراکز پرتاب راکت های بالیستیکی ایجاد کرده و میگوید، بخاطر خطری است که از سوی جمهوری اسلامی ایران اروپا را تهدید میکند اما در‌واقع بخاطر خطری است که روسیه اروپا را تهدید میکند.

نکته اساسی در این مرحله نهفته است که در زمان پوتین کشور از نظر فنی و بهبود زندگی مردم به قهقرا رفته فقط از نظر نظامی پیشرفت داشه که پوتین میخواهد با فروش تسلیحات مدرن ارز وارد مملکت کند. سخنان پوتین کارشناسان دفاعی را شوکه کرد زیرا وی از تسلیحات مدرن از هواپیمای مدرن جنگی گرفته تا زیر دریایی و ضد هوایی مدرن را نام برد و گفته میشود، با ورود این اجناس به بازار تسلیحات جهان روسیه فروش خوبی در آینده خواهد داشت. روسیه در حال حاضر هم به ایران و هم به عربستان سعودی اسلحه میفروشد و به احتمال زیاد این دو کشور حاضر خواهند شد به هر قیمتی که باشد از سلاح ضد هوایی مدرن روسیه استفاده کنند.

مقامات ناتو در زمینه تکنولوژی جدید و مدرن تسلیحاتی روسیه میگویند، چنانچه چنین تسلیاتی بدست تروریست ها افتد، بیشتر مناطق جهان به جهنم مبدل خواهد شد.

 

یک دیدگاه

  1. درگیری بین پوتین و ترامپ و خامنه ای با فتوای ولی فقیه مسلمانان جهان هم به بهشت و هم به جهنم رهنمود داده می شود؛ من دژمن دشمن هستم

Comments are closed.