با شدت گرفتن نزاع بین دو جناح قدرت طلب حکومت ایران، ممکن است مقام رئیس جمهوری حذف شود

با شدت گرفتن نزاع بین دو جناح قدرت طلب حکومت ایران، ممکن است مقام رئیس جمهوری حذف شود

به دنبال دگرگونی هایی که در ساختار سیاسی رژیم ایران جریان دارد، ناظران سیاسی این پرسش را مطرح ساخته اند که آیا حسن روحانی آخرین رئیس‌جمهور ایران خواهد بود؟

این روزها ،علاوه بر مسایلی چون تحریم و احتمال جنگ با ایالات متحده، جدال های سیاسی در درون حکومت در ارتباط با واکنش های اخیر روحانی نیز بالا گرفته است.

تندروهای حکومت، با ایجاد تنش های سیاسی، تلاش دارند تا تمامی مشکلات و نابسامانی های رژیم را به گردن رییس جمهور بیاندازند .

گر چه این امر تکراری در طول ریاست جمهوری های گذشته نیز دیده شده است  ولی این بار هدف آن است که تقصیر تمامی نابسامانی های چند ساله ایران به گردن کسانی انداخته شود که تصمیم گیرنده نیستند.

پرسش اصلی آن است که چه کسی در حکومت اسلامی ایران تصمیم گیرنده است؟ آیا هدف آن ها ایجاد تغییرات اساسی در ساختار رژیم است؟

تحلیلگران یادآوری می کنند که روحانی،  چند روز پیش، در جمع فعالان سیاسی گفته بود: همه اختیارات مهم و اساسی در امور اداره کشور را از او سلب کرده اند.او اختیاری ندارد و در تمامی مسایل خارجی و داخلی تصمیم گیرنده و اقدام کننده نیست.

در دو دهه اخیر، علی خامنه ای، با برخورداری از حمایت سپاه پاسداران و جناح تندروی حکومت، توانسته است همه اختیارات کلیدی را در دست خود قبضه کند. محمد خاتمی گفته بود که همه اختیارات را از رئیس جمهوری گرفته اند، و او عملا نقش تدارکاتچی را ایفا می کند.

خامنه ای پیشتر در انتقادی شدید از روحانی گفته بود:   “شما وقتی در مقابل دشمن، در حالی که می توانید ایستادگی کنید، عقب نشینی کردید، دشمن جلو می آید و متوقف نمی شود”.

خامنه ای همچنین گفته بود: «کسانی که امید می بندند که “بنشینیم و با آمریکا مذاکره کنیم”، بدانند که نتیجه چنین مذاکره ای “خسارت محض” خواهد بود. رهبر حکومت اسلامی در جای دیگری گفته بود که “امروز در جمهوری اسلامی یک عنصر آگاه مطلع و متکی به ارزش‌های دینی را پیدا نمی کنید که از آمریکا بترسد”.

حسن روحانی در سخنان اخیر خود گله کرده بود از این که پرزیدنت اوباما نوزده بار پیشنهاد ملاقات و گفتگو کرده بود، ولی علی خامنه ای چنین اجازه ای را به وی نداد.

2 دیدگاه‌

  1. خوب خیلی پرواضح است که تنه اصلی رژیم پلید ایران بر اساس قدرت ایجاد شده وتوسط مافیاها وفراماسونهای مذهبی ایجاد شده است و این مسئله پشت پرده اصل انقلاب ایران را برملاء کرده است که همگان برآن اشراف دارند وحنای ملایان وفاسدان اقتصادی آخونده های ددمنش وشداد وضحاک دیگر رنگی برای ملت ندارد.

  2. حذف کردن رئیس جمهوری و یا نکردن ان هم یک حقه قدیمی اخوندی برای انحراف افکار سیاسی و نظامی جهان است همه اینها حقه و ترفند است . در مقابل ایران اسلامی با شدتی بایستید که بفهمد نه حقه نه تهدید نه شرارت نمی تواند عزم راسخ جهان را بر علیه حکومت اسلامی ایران تغییر دهد . درود و برکت بر اسرائیل درود و برکت بر بنی اسرائیل

Comments are closed.