با شدت گیری سوء مدیریت حکومت، گفته شد: یا بی برقی و یا آلودگی هوا چاره دیگری وجود ندارد

رییس سازمان حفاظت محیط ‌زیست، در توضیح بی کفایتی مقامات حکومتی گفت: «مردم چاره ای ندارند  یا باید قطع برق را بپذیرند یا مرگ در اثر استفاده از سوخت مازوت برای  نیروگاه‌ها را».

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، با بیان اینکه ما هم  موافق سوخت مازوت نیستیم ، گفت این سازمان اختیاری ندارد یا ملت باید نبود برق را بپذیرد یا اینکه ناچاریم برای مدت کوتاهی در نیروگاه‌ها از سوخت مازوت استفاده کنیم.

او در ادامه  افزود که با سرد شدن هوا مصرف گاز در میان خانواده‌ها افزایش یافته که این مساله موجب شده تا گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه‌ها به عنوان سوخت کم شود.

کلانتری گفت که صنایع و نیروگاه‌ها هم که نمی‌توانند بدون سوخت بمانند چون باید برق مورد نیاز کشور تولید شود بنابراین ناچارند که از مازوت به عنوان سوخت استفاده کنند.

کلانتری همزمان گفت که البته مصرف مازوت استثنا نیز دارد به طوری که ستاد ملی کورونا تصویب کرده که مازوت در کلانشهر هایی مانند تهران، کرج و اصفهان استفاده نشود اما شهرهای دیگر مجبورند که مازوت بسوزانند چون به علت مصرف بالا، گاز کم داریم.

بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز در این باره گفت:  باز کردن پنجره‌های منازل توسط مردم با این تصور که کورونا خارج می‌شود، یکی از علل افزایش مصرف گاز خانگی است و در چنین شرایطی چاره‌ای جز تحویل مازوت به نیروگاه‌های برق نداریم.

بیژن زنگنه در ادامه افزود: «ما مایل نیستیم مازوت مصرف شود ولی گازوئیل هم در حداکثر میزان ممکن تحویل نیروگاه های برق می‌شود و بیشتر از این امکانش وجود ندارد.»

معاون دادستانی تهران نیز روز گذشته(یکشنبه) دستور ستاد کورونا را لغو کرده و دستور داد کسی حق ندارد مانع استفاده مازوت در نیروگاهها و کارخانجات شود.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که کورونا در تهران و سراسر ایران شیوع گسترده ای پیدا کرده است و برای مقابله با این ویروس باید هوا پاک باشد اما حکومت ترجیح می دهد که مردم قربانی شوند اما نیروگاهها تعطیل نشوند.

با این حال، بهزاد اشجعی، دبیر کمیته فنی سازمان حفاظت محیط زیست فاش ساخت: «استنباط حکومت این است که استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ، بیشتر جنبه “راحت‌طلبی” دارد زیرا سوختی ارزان و قابل دسترس برای نیروگاه‌ها است.»

بیان این اظهارات در حالی که کیفیت هوای تهران روز گذشته( یکشنبه) و برای پنجمین روز متوالی در شرایط ناسالم برای همه گروه‌های جامعه قرار گرفته بود. افزون بر تهران، آلودگی شدید هوا در شهرهای کرج، قزوین، قم، تبریز، مشهد، اراک و اصفهان نیز گزارش شده است. کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران نیز در این باره پیشنهاد تعطیلی موقت شهر را داد که پذیرش این پیشنهاد همچنان با مقاومت‌های شدیدی از سوی دولت روبرو است.