با شعار “برقص تا برقصیم”، زنان و دختران ایرانی جبهه پیکار دیگری را علیه حکومت ایران گشوده اند

شاپرک شجری‌زاده، از دختران خیابان انقلاب توسط رژیم قرون وسطایی ایران به ۲ سال حبس تعزیری و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم شد!

آیا پس از آن که حکومت ستمگر ایران جنبش زنان و دختران علیه حجاب اجباری را ظاهرا سرکوب کرده، دختران و زنان ایران راه تازه ای برای ابراز تنفر خویش علیه رژیم یافته اند؟

در شبکه های اجتماعی فارسی زبان، در روزهای اخیر فیلم ها و تصاویر زنان و دختران بسیاری در حال رقص انتشار یافته، که یک شیوه دیگر دهن کجی به رژیمی می باشد که همه آزادی های فردی و اجتماعی را از مردم گرفته است.

یک دختر شجاع و تلاشگر به نام شاپرک شجری زاده، تنها به جرم آن که چارقد را از سر بیرون آورده و آن را به روی چوب قرار داده و به اهتزاز در آورده بود، به بیست سال زندان محکوم کرد که ۱۸ سال آن حبس تعلیقی است تا او هرگز جرات نکرد دوباره به چنین اقدام اعتراضی دست بزند.

مائده هژبری

ولی اکنون زنان و دخترا ایران راه مبارزه تازه ای را در پیش گرفته اند و شعارشان این است “برقص تا برقصیم”. در رژیمی که همه شادی ها را از مردم گرفته، حتی رقصیدن نیز ممنوع است – به ویژه آن که دختر جوانی که یک فیلم کوتاه از رقصیدن خود تهیه کرده بود، به زندان محکوم شد، زیرا روسری را از سر خود برداشته بود.
حکومت ایران، یک دختر ۱۷ ساله را به نام مائده هُژبری، به جرم این رقص، دستگیر کرد و او را زیر شکنجه و فشارهای روانی و جسمی قرار داد، و از او اعترافات تلویزیونی گرفت.

زنان و دختران ایران، نسبت به این شیوه تازه سرکوبگری حکومت ایران به خشم آمدند و در شبکه های اجتماعی فیلیم های کوتاه و همچنین عکس های صدها زن و دختر در حال رقص، با شعار “برقص تا برقصیم” انتشار یافت.
آشنایان امور بعید نمی دانند که این شیوه، بزودی به یک راه بسیار موثر مبارزاتی زنان و دختران ایران مبدل شود و نسل جوان را به دنبال خویش بکشاند – امری که موجب وحشت شدید رژیم است، زیرا بیش از شصت درصد از جمعیت ایران را نسل جوان تشکیل می دهد که اگر به خیابان بیاید، مشکلات جدی برای ادامه موجودیت رژیم به وجود خواهد آورد.
رقص به عنوان یک شیوه مبارزاتی علیه رژیم، در حالی گسترش می یابد که حکومت تلاش بسیار می کند اینستاگرام و تلگرام را از دسترس همگان و به ویژه نسل جوان دور نگاه دارد.

در فیلم تکان دهنده اعترافات تلویزیونی دختری که چهر او مشخص نیست، صدای گریه دردناکی را می شنویم و سخنان آن دختر را که می‌گوید “من برای دل خود می رقصم”. از دیدگاه رژیم ایران، دختری که برای دل خود برقصد مرتکب معصیت شده و باید به بیست سال زندان محکوم شود و پس از آن که مجازات دوساله زندان را گذراند، باید تا آخر عمر (یا آخر عمر رژیم) به یاد داشته باشد که اگر دوباره رقصید، هیجده سال دیگر زندان در انتظار او خواهد بود.
گفته می شود که شمار دیگری از دخترانی که فیلم های آنها در اینستاگرام انتشار یافته نیز، بازداشت و زندانی شده اند، ولی از جزئیات آن اطلاعات موثقی در دست نیست.

جنبش “برقص تا برقصیم” از حدود دو ماه پیش در اینستاگرام آغاز گردید و چنان به سرعت گسترش یافت که رژیم را به وحشت انداخت و آن را واداشت که به اقدامات سرکوبگرانه روی آورد.

تلویزیون دولتی ایران در هفته های اخیر فیلم های زیادی از “اعترافات” دختران و پسرانی منتشر ساخته که توسط اینستاگرام فیلم ها و مطالبی پخش می کردند که حکومت ایران آن ها را مردود می داند و خارج از موازین سختگیرانه اخلاقی خود تلقی می کند.

رژیم تعصب گرای ایران چنان از شادی و رقص مردم بیم دارد که چند ماه پیش هنگامی که چند دختر خردسال با پوشش کامل اسلامی، به مناسبت روز زن، توسط شهرداری تهران روی صحنه آورده شده بودند و دقایقی رقصیدند، شهردار تهران مورد توبیخ قرار گرفت که چرا به چنین کاری دست زده است.

برای ابراز همبستگی با مائده هُژبری که جرم او رقصیدن بوده، هشتگی با نام “برقص تا برقصیم” برپا شده که با استقبال زیاد روبرو گردیده است.

فیلم های کوتاه زیادی در شبکه های اجتماعی قرار گرفته که زنان و دختران را در سنین مختلف مشغول رقص نشان می دهد. حتی مادر بزرگ ها نیز در برابر دورین می رقصند تا تنفر خود را نسبت به حکومتی که هرگونه شادی را از مردم می گیرد، بیان کرده باشند. در یک پیام توییتری نوشته شده است: «می رقصم تا بببینند که با گرفتن نوجوان ها و مائده‌ها، نمی توانند شادی و امید را از ما بگیرند».

A post shared by mahimaede??? (@mahimaedeh_f) on

یکی از

یک دیدگاه

 1. مسیح_علینژاد چگونه جریان براندازی را در بزنگاه های آن منحرف میکند؟
  و چه باندی از اصلاحطلبان با او همکاری دارد؟
  اوج اعتراضات خرمشهر و برازجان.مردم اصل نظام را نشانه گرفته اند.درگیری مسلحانه! اعتصابات هرروز گسترده تر میشود.ناگهان مسیح_علینژاد دوخبر پخش میکند: دستگیری دختری بنام مائده بخاطر رقص و ویدیویی از شاپرک_شجری‌_زاده که شاپرک با گریه میگوید ۲۰ سال زندان برایم بریده اند.
  طوری شاپرک_شجری_زاده میگوید “حکمم اومده ۲۰ سال! ۲۰ سال!” که دل هربیننده ای را به درد می آورد. شاپرک میگوید : “۲ سالش تعزیریه، ۱۸ سالش تعلیقیه که من باید ۱۸ سال خفه زندگی کنم.”
  مسیح کنار هشتگ حمایتی برای شاپرک_شجری‌_زاده، هشتگی راه می اندازد به نام #برقص_تا_برقصیم و همه حواس ها را از آنچه در #خرمشهر و #برازجان میگذرد پرت کرده مشغول میکند به ضبط ویدیو از رقص و آپلود آن. صدا و سیما به کمک مسیح آمده و اعترافات مائده را پخش میکند.
  اصلاحطلبان فعال میشوند و در حمایت از مائده، صداوسیمای رژیم مقدسشان را محکوم میکنند. بانو زهرارهنورد، همانکه از حصر پاکت پول میفرستاد، اینبار پیام میدهد. #باجزاده توییت مربوط به مائده را پین میکند. عصرایران، سایت مهم اصلاحات، سه روز تیتر اولش را به مائده اختصاص میدهد.
  بی بی سی چی ها هم از بهنود تا سیاوش اردلان و فرشته قاضی محکوم میکنند. میلانی که به انگلیسی عاشق خامنه ایست، دوباره به فارسی ج.اسلامی را محکوم میکند.رضاحقیقت نژاد، حتی به تبعیت ازخاتمی، بی بی سی و منوتو را دعوت به #آشتی_ملی میکند ومیگوید #برقص_تا_برقصیم را کاش پروموت کنند.
  گروهی اما ازهمان ابتدا به قضیه مشکوک میشوند و میپرسند چرا وسط تظاهرات مهم خرمشهر و برازجان،این هشتگ را مسیح راه انداخته؟ عمارملکی موقعیت را مناسب میبیند و چون نخودچی خودش را پیش می اندازد تا هم #تحولخواهی اش را پروموت کند و هم ازمسیح دفاع کند.حقیقت نژاد هم کار مشابهی میکند.
  ویدیویی از دختری به نام الناز، دوست مائده بیرون می آید که در کاناداست و میگوید یک ماه پیش با مائده و دوست دیگرشان شاداب باهم دستگیر شدند و اعترافات و گریه ها مال یک ماه پیش است و باهم آزادشدند و مائده حالش خوبست. گند پروژه مائده و #برقص_تا_برقصیم در می آید.
  ناگهان #آتنا_فرقدانی مطلبی مینویسد که قسمت دوم بازی مسیح علی نژاد و تیمش را نقش برآب میکند و تمام کاربران مجازی را در بهت و حیرت فرو میبرد. آتنا میگوید این خانم شجری زاده که به خاطر ۲۰ سال زندانش اینگونه گریه و زاری میکند چرا نمیگوید که یک ماه پیش از ایران رفته است.
  مسیح_علینژاد دستپاچه ویدیوی دیگری از شاپرک پخش میکند که برخلاف گریه و زاری روز گذشته اش،باکمال خونسردی میگوید ازایران خارج شده ام. خیلی شیک “نسرین ستوده”، پروژه مشترک تحولخواهان را پروموت میکند که “وکیلش هست و زندانیست” و اینکه “تازگی ها شنیدم ۲۰سال زندان برایم بریدند”!
  اینگونه بود که مسیح_علینژاد، ساکن نبش دوم شعبه جدید اصلاحطلبان، یعنی #تحولخواهی، بار دیگر مچش باز میشود و دو پروژه جذابش باهم در یک روز شکست میخورد.
  اینگونه بودکه تحولخواهی شدگفتمان اول جامعه مدنظرعمار ملکی.این بین مسیح علینژاد،ساکن نبش دوم این شعبه هم بیکار ننشسته بود.اوکه مانندمیلانی بفارسی مخالف رژیمست درمقاله ای انگلیسی اماگفت رژیم چنج ازنظر اوتنهاانتخاب یک زن (نسرین ستوده) بعنوان رییس جمهورست.
  آنچنان کاربران به علینژاد واکنش نشان دادند که در “توییتر” گفت تغییر رژیم مد نظرم است. مسیح اماازکسانی بوده که تا بامروز پا بپای عمارملکی، نسرین ستوده راپروموت کرده. ستوده ای که تنها پرونده های سفارشی اصلاحات را برعهده میگیرد.
  ۱-نسرین ستوده دیماه،وکالت هیچ بازداشتی را برعهده نگرفت جزسفارش شدگان اصلاحطلبان
  ۲- بدروغ گفت اولین دخترانقلاب ویداموحد بوده و آزاد شده و بعد از سوال “ویداموحدکجاست؟”خفه شد.
  ۳-ازنامه قطب دراویش که زیرفشارتهدید علیه دراویش نوشت وطرف نظام راگرفت کلی ستایش کرد.
  تا به اینجا پروژه تحولخواهی و پروموت کردن نسرین ستوده بشدت شکست خورده. تحولخواهی گفتمانیست که فقط در نام با اصلاحات فرق دارد. هدفش اما رسیدن به خواسته های حداقلیست درچارچوب نظام.
  ولی هنوز رژیم به این گفتمان جدید مانند گفتمان اصلاحاتی که ۲۱ سال با آن مردم را فریب داد، امید دارد. برای همینست که نسرین ستوده امروز زندانی میشود تا شاید زندان از او اولین رییس جمهور زن ج.ا را بسازد و مسیح به رژیم چنجش برسد.
  بعد از۴۰ سال ملی منقلی ها بار دیگر آمده اند تا ایرانی که قیام کرده برای آزادی را با فریب به بیراهه ببرند.
  (برگرفته از توییتر)

Comments are closed.