با فراخوان شیرین عبادی ، سیاستمداران آلمانی حمایت از ۱۶ زندانی سیاسی ایرانی را به عهده گرفتند

به گزارش پایگاه اینترنتی انجمن بین‌المللی دفاع از حقوق بشر، شیرین عبادی برنده ایرانی نوبل صلح با انتشار  بیانیه‌ای از همه سیاستمداران جهان خواسته است با پذیرش مسئولیت حفاظت از حقوق یک زندانی سیاسی در ایران و جهان نفوذ سیاسی خود را برای آزادی او به کار ببندند.

بر پایه همین گزارش،  علاوه  بر شش سیاستمداری که در دو ماهه آوریل و مه امسال مسئولیت پیگیری وضعیت شش زندانی سیاسی نام برده را به عهده گرفته‌اند، پیشتر هم یازده  سیاستمدار آلمانی دیگر که در مجلس آلمان، پارلمان اروپا و مجالس ایالتی حضور دارند، مسئولیت سیاسی گیتی پورفاضل، رضوانه خان بیگی، صبا کرد افشاری، آتنا دائمی، سعید تمجیدی، محمد مصیب زاده، عبدالرضا ماتیاس حق نژاد، ارژنگ داوودی، عبدالرسول مرتضوی و فریبا عادلخواه را عهده دار شده‌اند.

در همین راستا، مسئولان انجمن بین‌المللی دفاع از حقوق بشر ابراز امیدواری می‌کنند که در آیندۀ نه چندان دور، هر زندانی سیاسی شناخته شدۀ ایرانی دارای یک پشتیبان پرنفوذ سیاسی در خارج از کشور باشد تا در راه بازگرداندن حقوق فردی و اجتماعی به او جمهوری اسلامی را زیر فشار پایدار قرار دهد.

سوسیال دموکرات تعداد سیاستمداران آلمانی که در چارچوب برنامه «فرزندخواندگی سیاسی»* انجمن بین‌المللی دفاع از حقوق بشر تاکنون مسئولیت مستقیم پیگیری وضعیت زندانیان سیاسی را در ایران به عهده گرفته اند، به ۱۶ تن رسید.

برنامه «فرزندخواندگی سیاسی» انجمن بین‌المللی دفاع از حقوق بشر با این هدف به وجود آمده است که پس از شناسایی هر زندانی سیاسی مسئولیت حفاظت از حقوق او را در جوامع دموکراتیک به یک سیاستمدار یا شخصیت برجسته بسپارد. کسی که این مسئولیت را به عهده می‌گیرد، می‌پذیرد که از طریق تماس مستقیم، تلفنی و مکاتبه‌ای با سفارتخانه‌ها و مقام‌های دولتی زادگاه زندانی، به طور پی گیر خواستار رعایت حقوق و آزادی نهائی او شود.

سخنگوی هیئت مدیره انجمن بین‌المللی دفاع از حقوق بشر ، گابی رولاند نماینده مجلس ایالتی بادن وورتنبرگ آلمان آخرین سیاستمداری است که به برنامه فرزندخواندگی سیاسی می‌پیوندد.

در دو ماهه آوریل و می امسال، تابنا روسنر، کارستن اشنایدر، ماریا فولرز، اولی نیسن و  آکسل فوس سیاستمداران دیگر آلمانی هم داوطلب حفاظت از حقوق پنج زندانی سیاسی دیگر ایرانی و تلاش در راه آزادی آن‌ها شده‌اند. این سیاستمداران به ترتیب نیلوفر بیانی، احمدرضا جلالی، علیرضا علی نژاد، شیدا عابدی و ناهید تقوی را تحت حمایت خود می‌گیرند.

برنامه فرزندخواندگی سیاسی محدود به آلمان نیست، بلکه سیاستمداران صاحب نفوذ در همه جا می‌توانند حفاظت از حقوق یک زندانی سیاسی را با معرفی انجمن بین‌المللی دفاع از حقوق بشر به عهده بگیرند و از طریق تماس با کشوری که وی را زندانی کرده است، خواستار توضیح درباره وضعیت او شوند و به دفاع حقوقی از وی بپردازند.

علی یونسی که اکنون گابی رولاند او را به فرزندخواندگی سیاسی پذیرفته است، دانشجوی نخبه ایرانی و برنده مدال طلای المپیاد نجوم است که در فروردین ماه سال گذشته همراه با امیرحسین مرادی دانشجوی نخبۀ رشته فیزیک دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. دو هفته پس از دستگیری این دو دانشجوی جوان، قوه قضائیه جمهوری اسلامی ادعا کرد که آن‌ها با سازمان مجاهدین خلق ایران ارتباط داشته‌اند.

در اواسط اردیبهشت سال جاری هم ، ۱٧۰ تن از استادان دانشگاه صنعتی شریف در نامه‌ای به مسئولان خواستار آزادی فوری این دو دانشجوی نخبه شدند و یادآوری کردند که آنان در مجامع علمی بین‌المللی برای ایران افتخار آفریده‌اند.