با فروپاشی افغانستان، محبوبیت بایدن به پایین‌ترین سطح رسید

محبوبیت جو بایدن، پس از فروپاشی افغانستان و ورود طالبان به پایتخت، کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح در دوران هفت‌ماهه ریاست جمهوری او رسید. کاهش محبوبیت بایدن که از ماه ژانویه آغاز شده بود، رفته رفته شدیدتر شد تا این‌که در روزهای اخیر به پایین‌ترین سطح رسید.  بنابر نتایج نظرسنجی مشترک خبرگزاری رویترز و موسسه پژوهشی ایپسوس، تنها ۴۶ درصد از شهروندان آمریکایی نسبت به عملکرد جو بایدن، ابراز رضایت کردند. این در حالی است که میزان رضایت‌ از عملکرد او در نظرسنجی پیشین، ۵۳ درصد بود.

کاهش چشمگیر محبوبیت بایدن در روزهای اخیر، به دلیل نحوه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بود که چهره ناخوشایندی در رسانه‌ها به ثبت رساند. بسباری از مردم دنیا، نحوه خروج آمریکا از افغانستان را با شکست آن کشور در ویتنام و فرار از سایگون مقایسه کردند. صحنه‌های تکان دهنده‌ای که شهروندان افغان موقع پرواز هواپیمای نظامی آمریکا به آن چسبیده بودند و از ارتقاع روی باند فرودگاه پرت شدند و جان باختند، دنیا را شوکه کرد و انتقادات فراوانی را در سراسر دنیا متوجه جو بایدن ساخت. با این وجود، بایدن حاضر به قبول اشتباه بزرگ و پرزیان خود نشد و همچنان تا به امروز، از تصمیم نادرست خود برای خروج از افغانستان با این وضعیت نامطلوب و آشفته که ابهت آمریکا را به عنوان ابر قدرت دنیا خدشه دار ساخته، دفاع می‌کند. با خروج بی برنامه و سراسیمه ارتش آمریکا از افغانستان، طالبان بدون دردسر وارد کابل شد و توانست در عین ناباوری بر سراسر افغانستان تسلط یابد و تلاش ۲۰ ساله آمریکا، متخدان غربی آن و دستاورهایی را که زنان و مردان افغان برای فردایی بهتر ساخته بودند، یک شبه ویران سازد. جنگ ۲۰ ساله آمریکا با طالبان در افغانستان، ۲٫۲۶ تریلیون دلار برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه در بر داشته است و ۲ هزار و ۴۴۸ هزار نظامی آمریکایی نیز در این جنگ کشته شدند.

نظرسنجی موسسه ایپسوس در روز دوشنبه (۱۶ اوت) نشان داده است که کمتر از نیمی از آمریکایی‌ها از عملکرد دیپلماتیک و نظامی بایدن در افغانستان دفاع کرده‌اند. در این نظرسنجی، عملکرد او نسبت به سه رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، «بدتر» ارزیابی شد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۷۵ درصد آمریکایی‌ها از اعزام نیرو به افغانستان برای ایجاد امنیت در این کشور و سرکوب طالبان حمایت کرده‎‌اند. نیمی از پاسخ‌دهندگان نیز خواستار خروج افغانستانی‌هایی شدند که به آمریکا و متحدانش کمک کرده بودند.

۵۱ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که آمریکا باید حداقل یک‌سال دیگر در افغانستان می‌ماند. همچنین ۵۱ درصد نیز عملکرد باراک اوباما و دونالد ترامپ را در جنگ افغانستان تحسین کردند.

طبق نتایج این نظرسنجی، میزان رضایت از عملکرد بایدن در مورد افغانستان حتی از جورج بوش که دستور حمله به افعانستان را صادر کرد، نیز کمتر است.