با قطعی شدن پیروزی بایدن، لحن کلام سران رژیم ایران نیر تفاوت هایی پیدا کرده، ولی متناقض است

سیاست رسمی حکومت ایران همیشه آن بوده که موضع خویش را نسبت به رئیس جمهوری آمریکا، بر حسب عملکردهای او نسبت به رژیم ایران مورد قضاوت قرار خواهد داد. علی خامنه ای نیز چند بار در هفته های بارها گفته بود که ترامپ یا بایدن، هیچ تفاوتی برای حکومت اسلامی ایران ندارد و همچنان باید نسبت به سران آمریکا بی اعتماد بود. ولی امروز، با قطعی شدن پیروزی بایدن، سخنان دیگری در تهران شنیده می شود که تفاوت های حساسی با سیاست های اعلام شده پیشین دارد – و در عین حال، پر از تناقض گویی می باشد.

علی ربیعی،  سخنگوی دولت روحانی  در یادداشتی صبح امروز (یکشنبه) در روزنامه ایران به پیشواز بایدن به عنوان “رئیس‌جمهوری بعدی ایالات متحده”» رفت و با اشاره به انتخابات آمریکا، نوشت:  فشار حداکثری به پایان راه خود رسیده و برخلاف تصور ترامپ، رژیم ایران نه‌تنها فرو نپاشید بلکه با مقاومت، اقتصاد بدون نفت را نیز تجربه کرد.

ربیعی در ادامه افزود که  برجام حاصل تعامل حکومت  اسلامی با حزب دموکرات  آمریکا است

او در یادداشت اش از جو بایدن خواست  تا سیاست‌های ترامپ را تغییر داده و به جنگ با برجام پایان دهد

علی ربیعی ادعا کرد که بر اساس شواهد موجود «رئیس‌جمهور نفرت پراکن» ایالات متحده، در حال سقوط است.

ربیعی افزود که اگر در برابر دولت ترامپ کرنش می‌کردیم، تا دهه‌ها باید به خواسته‌های دیگر آمریکا نیز تن می‌دادیم.

سخنگوی دولت روحانی  گفت که حکومت  اسلامی نقش مثبتی در برقراری امنیت در منطقه بازی کرده است و در نهایت به آمریکا توصیه می‌کند تا از روند پیشین خود فاصله بگیرد.

اوبه تقلید از علی خامنه ای  گفت که انتخابات آمریکا بر ایران تاثیری ندارد. اما  در ادامه با لحنی ملایم‌تر از حزب دموکرات آمریکا استقبال کرد و برجام را ثمره تعامل رژیم ایران  با حزب دموکرات  آمریکا خواند.

ربیعی در حالی همانند سایر مقامات ایران ادعا می کند که نتایج انتخابات تاثیری بر ایران ندارد که طی دو روز گذشته و پس از افزایش شانس برد جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا، بازارهای مالی ایران واکنش مثبتی به آن نشان داده‌اند. طی این دو روز قیمت طلا و ارز تا ۱۵ درصد کاهش یافت.

آگاهان امور می گویند: به نظر می‌رسد احتمال حضور نامزد دموکرات در کاخ سفید، موجب  خرسندی سیاستمداران در تهران شده است. لحن ملایم و مدارا جویانه ربیعی در این نامه و انتشار مجدد مصاحبه‌های محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد دوستی و روابط نزدیکش با بایدن در دوران معاونت اوباما، نشان می‌دهد که سران حکومت ایران به تغییرات در کاخ سفید خوش‌بین هستند.

آخوند احمد، علم الهدی،   امام جمعه مشهد نیز می‌گوید اینطور نیست که اگر جمهوریخواهان آمریکا شکست خوردند و دموکرات‌ها آمدند، وضعیت ما فرق کند. به باور او دموکرات و جمهوری‌خواه ها  دو روی یک سکه‌اند و مشکلات فقط با تبعیت از خامنه‌ای حل می‌شود.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت نیز در توئیتی نوشته که “بیشتر مردم آمریکا  بر کارنامه سراسر ناکامیِ تفکری که زورگویی را حلال مشکلات می‌دانست، مهر مردودی زدند”.دولت ترامپ تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را برای فشار بر ایران وضع کرده بود.

ناصر ذاکری، کارشناس اقتصادی، و استاد دانشگاه در یادداشتی از سیاستمدارانی که می‌گویند نتیجه انتخابات آمریکا بر ایران اثر ندارد، انتقاد کرده و نوشته است: اقتصاد جهان در هم تنیده است و برای اقتصاد ایران هم نمی‌توان الگوی “اقتصاد در خدمت سیاست” را توصیه کرد. او گفته سیاستمداران کشور باید از این فرصت پیش آمده استفاده کنند.

جعفر گلابی، تحلیلگر، روزنامه اعتماد نیز نتیجه گرفته که سیاستمداران ایرانی باید با تحلیل دقیق تغییرات جهان بهترین سناریو را برای تامین امنیت و منافع ملی ایران انتخاب کنند: “فرصت‌ها در جهان امروز دوبار تکرار نخواهد شد. آیا قدر این فرصت‌ها را خواهیم دانست؟”

او نوشته است:  ترامپ “عهدشکن” و “شر” بود اما  بایدن اگر هم دشمن است، دشمنی قابل مذاکره است: بایدن با ترامپ تفاوت بسیار دارد و حداقل اینکه دشمنی متعارف است و براساس رفتاری که نشان خواهد داد می‌شود او را سنجید و اگر به برجام بازگشت و تحریم‌ها را لغو کرد دوباره فرصت مهم و تاریخی به دیپلماسی داد.”

پاسدار حسین شریعتمداری سخنگوی علی خامنه ای نیز گفته است: “‌ترحم‌برانگیزتر از وضعیت آشفته و رو به انحطاط آمریکا، وضعیت آنهایی است که دل به این آمریکا بسته و از آن انتظار گشایش دارند.