با لرزان تر شدن پایه های حکومت اسلامی، شاهزاده رضا پهلوی دوباره مردم را به همبستگی فرا خواند

شاهزاده رضا پهلوی، با انتشار پیامی در توئیتر خواستار ‘اتحاد’ اپوزیسیون و پیوند زدن ‘اعتراض‌های داخل ایران’ شد و  به صدور احکام زندان و اعدام برای شماری از جمله برادران نوید افکاری و روح الله زم اشاره کرده و خواهان اتحاد برای مقابله با حکومت اسلامی ایران شده و راه آزادی زندانیان سیاسی و کشور را “هم‌گرایی” خوانده است.

شاهزاده رضا پهلوی، در تازه‌ترین پیام ویدیویی خود از همه نیروهای سیاسی دموکراسی‌خواه خواست تا “با کنار گذاشتن اختلافات” برای “گذار از حکومت اسلامی” متحد شوند. او گفت دلیل سخنرانی امروزش آغاز گفتگو برای ارائه یک “پیمان نوین” است.

وی افزود:  “به همه نیروهای سیاسی دموکراسی خواه فارغ از گذشته و گرایش سیاسی شان دست یاری دراز می‌کنم و می خواهم با کنار گذاشتن اختلافات و خودبزرگ بینی و برتری‌جویی، روی یک هدف متمرکز شوند: نجات ایران”.

رضا پهلوی گفته بود که هدفش “رسیدن به قدرت سیاسی نیست، بلکه تلاش برای برقراری سیستمی است که در آن، قدرت هرگز در انحصار یک فرد یا یک گروه نباشد”.

وی از مردم ایران خواست تا “در واحدهای کار و محلات، حلقه‌های کوچک اعتراض” شکل دهند و “نافرمانی مدنی را در هر شکلش” تبلیغ کنند.

این نخستین باری نیست که رضا پهلوی در سال‌های گذشته تلاش کرده تا شماری از نیروهای اپوزیسیون گرد هم بیاورد.

دو سال پیش نیز  به ابتکار شاهزاده رضا پهلوی در واشنگتن گروهی به نام ققنوس اعلام موجودیت کرد که قرار است به عنوان یک اندیشکده با بهره‌وری از دیدگاه‌های دانشمندان و پژوهشگران ایرانی، راه‌کارهایی را برای آینده ایران پیشنهاد کند.

هفت سال پیش نیز تشکلی با عنوان شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد تشکیل شد که قرار بود نهادی سیاسی برای ائتلاف سازمان‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌ها باشد. رضا پهلوی مدتی ریاست این شورا را هم بر عهده داشت اما در سال ۲۰۱۷ از آن کناره‌گیری کرد.‏

شاهزاده رضا پهلوی همچنین در  در مصاحبه با شبکه جهانی i24 فرانسه تاکید کردند :

“هدایت کشورهای حوزه خلیج فارس در جهت پیشرفت و توسعه نشانگر انتظار طبیعی و مشروع این کشورها است که می خواهند برای رفاه ملت ها وارد دوره ای جدید شوند.

او در ادامه سخنان اش گفته است که “تهدید واقعی رژیمی است که همیشه سعی کرده است برای بقای خود سیاست تخریب ، تروریسم را تبلیغ کنند