رای مجلس فرمایشی رژیم مبنی بر باقی ماندن بررسی طرح “صیانت از حقوق کاربران” در کمیسیون ویژه

 

    به روز شده     ساعاتی پس از اینکه خبرگزاری ایسنا گزارش کرد که نمایندگان مجلس رژیم ایران، با لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران به صورت هشتاد و پنجم (۸۵) (در کمیسیون به جای صحن علنی)، موافقت کرده‌اند، خبرگزاری ایرنا خبر داد که در جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس، بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس در مورد لغو رسیدگی به طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی طبق اصل هشتاد و پنجم (۸۵) قانون اساسی در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با ۱۳۰ رای موافق، ۱۲۱رای مخالف و ۷ رای ممتنع از ۲۶۲ نماینده حاضر با بررسی این طرح در صحن علنی مجلس مخالفت کردند تا طرح بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون ویژه بررسی شود.

پیش از این، ایسنا گزارش کرده بود که در جلسه غیرعلنی امروز مجلس، رای‌گیری برای لغو این طرح به صورت استمزاجی صورت گرفت و نمایندگان با آن موافقت کردند.

رأی گیری استمزاجی، رأی گیری‌ای است که در آئین نامه داخلی مجلس بیان نشده، بلکه عرفی در مجلس است که بر اساس آن رئیس قوه مقننه می‌تواند در شرایطی و برای پیشبرد بهتر اداره مجلس، از آن استفاده کند. معمولا از رأی‌گیری استمزاجی در رابطه با موضوعی که قالب قانونی ندارد، استفاده می‌شود.

طرح پایمال کردن و خیانت به حقوق کاربران که با عنوان جعلی و متضاد “صیانت از حقوق کاربران” مطرح شده است، انتقادات بسیار گسترده‌ای را در فضای مجازی برانگیخته و مخالفان و منتقدان این طرح، آن را بهانه‌ای برای کنترل پادگانی فضای مجازی برای سرکوب صدای مخالفان و جلوگیری از انتشار گزارش‌ها و مستندات اعتراضات مردمی در شبکه‌های اجتماعی می‌دانند و با تصویب احتمالی و اجرایی شدن این طرح، ایران را به کره شمالی شدن تشبیه می‌کنند.

 

طرح کودتای مجلس ضدایرانی علیه فضای مجازی، به کمیسیون ویژه رفت