با واکسینه کردن نیمی از جمعیت، ایالات متحده برگزاری اعیاد مسیحی را آزاد میکند ولی پروتکل باید رعایت شود

با نزدیک شدن اعیاد مسیحی در آستانه سال نو میلادی در دو ماه و نیم دیگر، ایالات متحده قصد دارد شمار زیادی از محدودیت های اجتماعی در رابطه با کورونا را باطل سازد تا مردم بتوانند با شادی و بدون هراس، مراسم خود را جشن بگیرند. این تصمیم گیری در شرائطی اعلام می شود که واکسیناسیون عمومی تا حدود بسیار زیادی پیش رفته و برخی از کارشناسان بر این باورند که مردم آمریکا از مصونیت گله ای برخوردار شده اند. ولی برخی دیگر این ارزیابی را رد میکنند و میگویند عدم رعایت پروتکل اجتماعی، موج جدیدی از کورونا را به دنبال خواهد آورد.

در اسرائیل نیز در ماه های اخیر بسیاری از محدودیت ها برداشته شده و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در حد معینی از سر گرفته شده، ولی بحث و جدل پیرامون واکسیناسیون کودکان و همچنین بازگشایی بدون محدودیت مراکز آموزشی همچنان جریان دارد.

آن چه در اسرائیل موجب برداشتن تدریجی محدودیت ها شده، پائین آمدن مداوم شمار مبتلایان است. همچنین شمار بیمارانی که در وضعیت وخیم به سر می برند، مرتبا کاسته می شود.

در اسرائیل برای آن که دانش آموزان بتواند با خیال راحت به مدرسه بروند، روزانه حدود یکصد هزار تست انجام میگیرد و هر روز شمار مبتلایان کمتر می شود. روز گذشته شمار مبتلایان به پایین ترین رقم خود، یعنی یک هزار و پانصد نفر رسید و شمار بیماران وخیم نیز زیر چهارصد نفر قرار دارد.

از هنگام آغاز کورونا، کمتر از هشت هزار نفر در اسرائیل جان خود را از دست داده اند.

در ایالات متحده، مقامات حکومتی می گویند که بیش از نیمی از جمعیت کشور هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند و خطر بسیار کاهش یافته است. ولی برخی دست اندرکاران می گویند که این رقم، هنوز برای ایجاد “مصونیت گله ای” کافی نیست و محدودیت های اجتماعی باید در سطح پایین تری ادامه یابد.

مشاور امور کورونا در کاخ سفید، دکتر فاوجی گفت که مردم می توانند اعیاد پیش رو را جشن بگیرند، ولی همچنان باید مقررات احتیاطی رعایت شود.