با وجودیکه نقل و انتقال، زندانیان دوتابعیتی ایرانی تبار انجام شده اما مقامات آمریکا و بریتانیا و ایران این تبادل را رد می کنند

روزنامه گاردین چاپ لندن به نقل از منابع خود در زندان اوین تهران نوشته است  که سیامک نمازی و مراد طاهباز ، دو ایرانی-آمریکایی زندانی در این بازداشتگاه به محلی در آن منتقل شده‌اند که پیش از این زندانیانی که با ایالات متحده آمریکا تبادل شدند در آن نگهداری شده بودند.

دو روز پیش هم  رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران از مبادله چهار شهروند ایرانی-آمریکایی با شهروندان ایرانی بازداشت شده در آمریکا خبر داده بودند اما سخنگویان وزارت خارجه آمریکا و ایران به اتفاق این گزارش را رد کردند.

گاردین نوشته است : این دو شهروند ایرانی-آمریکایی که محل نگهداریشان تغییر کرده سیامک نمازی و مراد طاهباز هستند و به همان محلی منتقل شدند که پیش از این زندانیان آمریکایی در آستانه تبادل با ایالات متحده در آن تحت بازداشت بودند.

نمایندگان دولت ایران و آمریکا در وین در حال مذاکراتی هستند که گفته می شود تبادل زندانیان دو کشور بخشی از آن است.

روزنامه گاردین می گوید که در تازه ترین تحول مربوط به احتمال آزادی زندانیان دو تابعیتی آقای نمازی یک روز پیش و آقای طاهباز دو روز پیش به بخشی از زندان اوین منتقل شدند که پیشتر روند تبادل زندانیان با ایالات متحده از آنجا آغاز شده بود.

سیامک نمازی از قدیمی‌ترین زندانیان ایرانی-آمریکایی در ایران است که به اتهام همکاری با ایالات متحده به ده سال زندان محکوم شده است.

وقتی پدر وی در تلاش برای آزادی پسرش به ایران رفت، ماموران ایرانی وی را هم بازداشت و سپس قاضی ابوالقاسم صلواتی، او را هم مثل سیامک نمازی به زندان محکوم کرد. محمدباقر نمازی مدتی است که بیرون زندان تحت نظر است اما اجازه خروج از ایران ندارد.

پیشتر هم خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی و به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد ایران و ایالات متحده مذاکراتی فعال در مورد آزاد کردن زندانیان دارند. این در حالی است که پس از اعلام خبر تبادل زندانیان از سوی تلویزیون ایران، فوری آمریکا آن را رد کرد.

تلویزیون دولتی ایران چند روز پیش در گزارشی از تبادل چند زندانی بریتانیایی و آمریکایی و همچنین دریافت چند میلیارد دلار خبر داد که با تکذیب واشینگتن همراه شد ولی یک شخص آگاه از مذاکرات که اجازه مطرح کردن عمومی آن را نداشت، تایید کرد مذاکرات از راه واسطه‌ها میان دو طرف فعال است.

آسوشیتدپرس می‌گوید حتی پس از اعلام تکذیب آمریکا، مجری خبری تلویزیون دولتی ایران باز این خبر را تکرار کرد و گفت: «برخی منابع می‌گویند چهار زندانی ایرانی و هفت میلیارد دلار دلار پول به ایران، در ازای آزادی چهار جاسوس آمریکایی، داده می‌شود.»

همزمان مجید تخت روانچی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم خبر مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را رد کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خبر اعلام شده از سوی تلویزیون دولتی ایران را رد کرد.

به گزارش مرکز حقوق بشر ایران در حال حاضر ۱۲ شهروند اروپایی در ایران در زندان به سر می‌برند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر بیشتر این‌ افراد شهروندان دوتابعیتی هستند که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

علاوه بر نازنین زاغری و انوشه آشوری، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌-آلمانی، و کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی از جمله این زندانیان هستند.