با وجود از سرگیری مذاکرات اتمی، همچنان نسبت به موفقیت احتمالی ابراز بدبینی می شود

دور تازه ای از مذاکرات اتمی بین ایران و ایالات متحده از امروز (دوشنبه) در وین آغاز می شود. ولی کشورهای غربی نسبت به این احتمال که مذاکرات با موفقیت همراه باشد، به ابراز نگرانی های فزاینده ای پرداخته اند و اکثر تحلیلگران نیز بعید می دانند که این گفتگوها به فرجام موفقیت آمیزی برسد.

نگرانی شدید آن است که رژیم ایران قصد وقت کشی دارد و نرمش لازم را برای رسیدن به توافق نشان نخواهد داد و همچنان فعالیت را برای نزدیکتر شدن به ساخت بمب هسته ای را دنبال خواهد کرد دنبال خواهد کرد تا شاید بتواند امتیازات بیشتری از غربی ها بگیرد و از موقعیت مستحکم تری گفتگوها را دنبال کند.

نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل گفته است که حتی اگر توافقی به دست آید، تعهدی برای اسرائیل ایجاد نخواهد کرد. هدف اسرائیل جلوگیری از توانایی رژیم ایران در ساخت بمب هسته ای می باشد و اگر احساس کند که ایالات متحده و اروپا و همچنین روسیه و چین نتوانسته اند این هدف را تامین کنند، اسرائیل ابتکار عمل را راسا به دست خواهد گرفت.

این سخنان به مفهوم آن است که اسرایئل ممکن است به حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران دست بزند.

با این همه، آقای منشه امیر در یک مصاحبه تصویری گفت که در حال حاضر بعید می داند که جنگ گسترده بین اسرائیل و رژیم ایران در راه باشد.

یکی از سخنان مهم نفتالی بنت در هفته پیش آن بود که گفت: رژیم ایران همانند یک اختاپوس بازوهای فتنه گرانه خود را در سراسر منطقه گسترده است که حزب الله لبنان و حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین در غزه دو مورد آن هستند. بنابراین، برای پایان بخشیدن به آشوبگری رژیم ایران، نباید به قطع بازوهای آن در منطقه بسنده کرد، بلکه لازم است سر اختاپوس را کوبید.

این نخستین بار بود که یک نخست وزیر در اسرائیل این چنین آشکار از لزوم تغییر رژیم در ایران به هدف برقراری آرامش در منطقه سخن می گوید.

با این همه آقای امیر در مصاحبه تصویری که آقای افشین جم با وی انجام داد بعید دانست که چنین حمله نظامی در آینده نزدیک در راه باشد.

آقای منشه امیر در این گفتگو به پرسش های دیگری نیز پاسخ گفت که نسخه کامل مصاحبه در اختیار کاربران قرار دارد: