با وجود شدت بخشیدن به سرکوبگری، رژیم نتوانست از تظاهرات پراکنده مردمی در کشور جلوگیری کند

با آن که حکومت ایران بیشترین تلاش خود را به کار برد تا از تظاهرات گسترده مردمی در پاسداشت چهلم جانباختگان جلوگیری کند، از مجموعه گزارش هایی که امروز (آدینه) از تهران رسیده، حکایت از آن دارد که در بسیاری از شهرهای کشور گروه هایی از مردم توانسته اند گرد هم آمده و علیه رژیم شعار بدهند. شدیدترین درگیری در گورستان موسم به بهشت بی بی   سکینه رخ داد که پوریا بختیاری در آن جا به خاک سپرده شده است. در مجموع، ارزیابی شده که تلاش های سرکوبگرانه رژیم، برخی مردم خشمگین را از حضور در اماکن عمومی و شعار دادن علیه رژیم باز نداشت.
قطع ارتباطات اینترنتی، کار خبررسانی درباره ابعاد تظاهرات را تا حدود زیادی مختل ساخت. در خبرها همچنین آمده است که رژیم شمار نامعلومی از افراد را بازداشت کرده است. پخش صدای مادر بزرگ پوریا بختیاری که با گریه از حکومت می خواست اجازه دهد که در سوگ نوه اش، به دیدن گور او بروند، شنوندگان آن را به تکان در آورد.
بیشترین منبع خبری “رادیو پیام اسرائیل” در تهیه این گزارش، مطالبی است که شهروندان از نقاط مختلف ایران، در شبکه های اجتماعی انتشار داده اند.
در یک گزارش که در تلگرام انتشار یافت، آمده است که هم‌زمان با چهلمین روز جان باختن قربانیان اعتراض‌های سراسری در ایران، نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی علاوه بر پایتخت در شهرهای مختلف از جمله کرج،‌ رشت، مشهد، اهواز و تبریز در خیابان‌ها و اماکن عمومی حاضر شده و حکومت نظامی غیررسمی برقرار کرده‌اند.
تعدادی از کاربران توییتر روز پنجشنبه پنجم دی‌ماه با انتشار تصاویری در صفحه خود از محاصره و کنترل شدید نیروهای امنیتی بر قبرستان «بهشت سکینه» در کرج خبر داده‌اند. بر اساس فراخوان خانواده پویا بختیاری،‌ جوان قربانی اعتراض‌ها در کرج،‌ قرار است روز پنجشنبه مراسم چهلم او در محل دفنش در این قبرستان برگزار شود.

بر اساس گزارش‌ شاهدان،‌ ماموران امنیتی علاوه بر کنترل عبور و مرور و خودروهای مردم به آن‌ها اجازه گرفتن عکس و یا فیلم با گوشی‌های تلفن همراه را نیز نمی‌دهند.
پیشتر، تعدادی از مادران و اعضای خانواده‌های جان‌باختگان سیاسی و مدنی در ۴۰ سال گذشته نیز با انتشار فراخوانی روز پنجم دی‌ماه را به عنوان روز ادای احترام به کشته‌‌شدگان آبان‌ماه اعلام کرد‌ه و خواستار برگزاری مراسم یادبود در شهرهای مختلف از سوی مردم شده بودند.
در آستانه برگزاری این مراسم در تعدادی از شهرها،‌ از روز گذشته سرعت دسترسی به اینترنت در نقاط مختلف کشور کاهش پیدا کرد و خودروهای پلیس و نیروهای موتورسوار سپاه پاسداران نیز با جابجایی در نقاط مختلف کشور فضای امنیتی حاکم کردند.
گزارش شهروندان از خیابان‌های تهران، از حضور سنگین‌تر نیروها و خودروهای امنیتی در بعضی از محله‌ها و خیابان‌ها از جمله «صادقیه» و «تهران‌پارس» در شرق و «آزادی» و «انقلاب» در غرب و مرکز پایتخت خبر می‌دهد.
هم‌زمان، گزارش‌های مشابهی از شهرهای دیگر منتشر شده‌ است.