با وجود مشکلات بایدن و ترامپ، و رشد شیوع کورونا، روابط اسرائیل و امارات مستحکم تر می شود

در همان حال که کشورهای جهان و ممالک خاورمیانه در انتظار روشن شدن آینده ریاست جمهوری در ایالات متحده هستند، عادی سازی روابط بین اسرائیل با امارات عربی متحده و بحرین به خوبی پیش می رود و با کشور مسلمان نشین سودان نیز ارتباطات ادامه دارد و انتظار می روزد که امیرنشین قطر و عربستان سعودی نیز به این روند بپیوندند، روابط بین دو ملت اسرائیل و امارات عربی متحده در حال گسترش است.

آخرین خبر در این زمینه آن است که در دبی که یکی از پرجمعیت ترین شهرهای امارات است، نخستین رستوران کاشر یهودی گشایش یافت. یهودیان باورمند از رفتن به رستوران هایی که گوشت حلال یا کاشر سرو نمی کنند خودداری می ورزند.

بسیاری از بازرگانان یهودی که به امیرنشین ها رفت و آمد دارند از خوردن گوشت غیر کاشر خودداری می ورزند. قرار است رستوران های کاشر، به زودی در ابوظبی  نیز گشایش یابد.

ولی عادی سازی روابط، فقط به رستوران محدود نمی شود، بلکه یکی از فوتبالیست های ورزیده اسرائیلی که خود، عرب است توسط فدراسیون فوتبال امارات خریداری شده است. همچنین یکی از محبوبترین خوانندگان اسرائیلی به نام عُومِر آدام هم اکنون در امارات به سر می برد و می کوشد با همکاری هنرمندان محلی، چند آهنگ مشترک عبری – عربی ضبط کند.

از همه مهمتر، شرکت های هواپیمایی اسرائیلی و اماراتی و بحرینی هستند که قصد دارند روزانه چندین پرواز رفت و برگشت به اسرائیل داشته باشند. خطرات ویروس کورونا، تا حد زیادی اجرای این برنامه را کند کرده، ولی هفته پیش نخستین هواپیمای حامل گردشگران اسرائیلی در ابوظبی به زمین نشست.

امارات نه تنها گذرنامه اسرائیلی را معتبر میداند، بلکه لزوم گرفتن ویزا را نیز لغو کرده است. هتل های امارات در انتظار روزی هستند که بتوانند از ده ها گردشگر اسرائیلی استقبال کنند و کاسبکاران اماراتی و بحرینی نیز همچنان به ورود شهروندان اسرائیلی امید بسته اند.