با پیروزی بایدن، دوران جدیدی در آمریکا آغاز می شود، ولی دوران ترامپ نیز فراموش نخواهد شد

ایالات متتحده از امروز وارد دوران جدیدی شده، که نه تنها آمریکائیان، بلکه همه مردم جهان، و از جمله اسرائیلیان و ایرانیان باید خود را برای آن آماده سازند.

جو بایدن سخنرانی پیروزی خود را با پیام های آشتی و دوستی آغاز کرد و از جمله گفت که او خود را رئیس جمهوری همه ملت آمریکا می داند و برای رفاه همگان تلاش خواهد کرد.

خانم کامِلا هَریس نیز که به معاونت او رسیده، در سخنانش گفت که این، پیروزی دموکراسی در آمریکاست و جامعه آمریکایی به سوی تساوی حقوق کامل بین زن و مرد و سیاه و سفید پیش می رود.

این واقعیت که برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، بانویی به مقام معاونت ریاست جمهوری می رسد، آن هم بانویی که آسیایی تبار است و خانواده اش ار کشور هند به ایالات متحده مهاجرت کرده، نشان می دهد که تبعیض ها در آمریکا به تدریج از میان می رود و هر کس که شایستگی داشته باشد، می تواند به بالاترین درجات نیز برسد.

علی خامنه ای گفته بود که جریان مبارزات انتخاباتی در ایالات متحده نشان آغاز فروپاشی جامعه آن کشور است. ولی روند روزهای اخیر نشان داد که رهبر حکومت ایران، در قضاوت خود تا چه حد راه اشتباه پیموده و یک بار دیگر نشان داده است که فاقد درک سیاسی درست از کشورهای دیگر و روابط بین المللی می باشد.

برخلاف آن چه که پیشتر احتمال آن داده می شد، با وجود همه اعتراض هایی که پرزیدنت ترامپ به روند شمارش آراء داشت، نگرانی ها نسبت به آن که درگیری های مسلحانه بین موافقان و مخالفان رخ دهد و جامعه آمریکایی به یک آشوب غیرقابل کنترل پای گذارد، به واقعیت نپیوست و جمهوریخواهان شکست خود را پذیرفتند و به پرزیدنت ترامپ توصیه می کنند که از پافشاری دست بردارد و پیامد شمارش آراء را بپذیرد و در موعد مقرر کاخ سفید را به بایدن و معاونش بسپارد.

دوران پرزیدنت ترامپ، زمان ویژه ای بود که بی تردید در تاریخ ایالات متحده به یادگار خواهد ماند و آثار آن برای مدتی طولانی، در جامعه آمریکایی و در کشورهای جهان همچنان احساس خواهد شد.

خروج پرزیدنت ترامپ از برجام، شدید کردن تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران و فعالیت او در راه صلح در خاورمیانه و قاطعیت او در مبارزه با خودسری های و تروریست پروری های رژیم ایران، اموری است که قابل بازگشت نخواهد بود.

پرزیدنت ترامپ با سیاست قاطعانه ای که در این زمینه در پیش گرفت، عمر حکومت اسلامی ایران را کوتاه کرد و آن را به آستانه فروپاشی نزدیک ساخت.

رهبران شماری از کشورهای جهان، و به ویژه ممالک اروپایی، پیش از آن که نتایج رسمی انتخابات آمریکا اعلام شود، پیروزی جو بایدن را شادباش گفتند. ولی بنیامین نتانیاهو شادباش خود را پس از ۱۲ ساعت از هنگام اعلام غیررسمی پیروز بایدن انتشار داد. او در این پیام به روابط دوستانه ای که سالیان دراز با جو بایدن داشته پرداخت و ابراز اطنمینان کرد که دوستی بین دو کشور همچنان مستحکم و پایدار باقی خواهد ماند.